Örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik ampirik bir çalışma
An empirical study towards identifying the relationship between organizational justice and organizational commitment
- Tez No: 298074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN AKATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık konuları örgütsel davranış ve yönetim alanlarında en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Yapılan birçok araştırma örgütsel bağlılığı en fazla etkileyen faktörlerden birinin örgütsel adalet olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada akademik personelin örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılıkları ile ilişkisi araştırılmıştır. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket; 2010-2011 akademik yılının ilk yarısında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin 308 akademik personeline uygulanmıştır.Anketten elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra verilerin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ve t testi kullanılmıştır. Örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arası ilişkileri saptamak için korelasyon analizi kullanılmıştır. Kullanılan iki ölçeğin ve bu ölçeklerin alt boyutlarının güvenilirliğinin tespiti için Cronbach's Alpha katsayısı hesaplanmıştır.Araştırma sonucunda araştırmaya katılan akademik personelin; örgütsel adaletin üç alt boyutu olan dağıtımsal adalet, prosedürel adalet ve etkileşimsel adalet algıları ile örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal ve normatif bağlılıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü, zayıf ilişkilerin olduğu bulunmuştur. Ancak örgütsel bağlılığın bir başka alt boyutu olan devam bağlılığı ile örgütsel adalet algıları arasında ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır.Ayrıca söz konusu örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık alt boyutlarının unvana ve soruşturma geçirme durumları ile ceza ya da ödül alıp almamalarına göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmış ve soruşturma geçirip ceza almayla, etkileşimsel adalet arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational justice and organizational commitment have become one of the most investigated subjects in the fields of organizational behavior and management in recent years. Many studies have revealed that organizational justice is one of the most determinant factors affecting organizational commitment. This study investigates the relationship between academic staff?s organizational perceptions and their organizational commitment by a survey that was conducted during the first half of 2010-2011 academic year to 308 members of Çanakkale Onsekiz Mart University?s academic staff.Obtained data of the survey have been analyzed by using SPSS (software version 17.0 for Windows. Besides descriptive statistical methods such as frequency, percentage, standart deviation, mean value, other tests such as one-way variance test and t-test have also been used in the evaluation of the data. Correlation analysis has been used in order to test the relationships between organizational justice and organizational commitment. All the scales used in this study have been tested with regard to their reliabilities by using Cronbach Alpha coefficients.As a result of the study conducted over the academic staff, statistically significant, positive and poor relationship was found among organizational justice?s three sub-dimension that are distributive justice, procedural justice and interactional justice and the organizational commitment?s sub-dimensions that are affective and normative commitment. However, no significant relationship was found between continuance commitment, another sub-dimension of organizational commitment and organizational justice perceptions. Moreover, mentioned sub-dimensions of organizational justice and commitment have been investigated whether or not they differ according to academic title and the register of academic personnel such as previous discipline or reward incidents and a significant relationship was found between interactive justice and getting a punishment as a result of a discipline case.