Uluslararası denetim standartları uygulamaları: Türkiye-Azerbaycan karşılaştırması
International auditing standards applications: Comparison of Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 298089
  2. Yazar: LEYLA BABAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Enron, WorldCom ve diğer skandallar finansal tablo kullanıcılarının güvenini önemli ölçüde sarsmıştır. Bağımsız denetimi zedeleyen skandallar sonrasında Sermaye Piyasası'nda yatırımcıların korunması amacıyla Sarbanes-Oxley, Avrupa Birliği düzenlemeleri, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu' nun düzenlemeleri ve Amerikan Sertifikalı Serbest Muhasebeciler Birliği' nin düzenlemeleri yapılmıştır.Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu, dünyada muhasebe ve denetim uygulamalarının kalitesini ve tekdüzeliliğini artırmak, dünya çapında denetim ve güvence mesleğine duyulan güveni kuvvetlendirmek amacıyla Uluslararası Denetim Standartları'nı yayınlamıştır.Çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde denetim hakkında genel bilgiler verilmiş, ikinci bölümde Uluslararası Denetim Standartları ve üçüncü bölümde Azerbaycan Cumhuriyeti'ndeki Azerbaycan Denetim Standartları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye ve Azerbaycan'da faaliyet gösteren biri ulusal diğeri uluslararası lisanslı ikişer denetim şirketindeki denetim uygulamaları araştırılmıştır. İnceleme sonucu elde edilen bulgulara göre her iki ülkedeki denetim uygulamaları arasındaki benzer yönlerinin yanı sıra farklılıklar da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enron, WorldCom and other scandals rocked the confidence of financial statement user significantly. Immediately after the emergence of scandals damaginig independent auditing, Sarbanes-Oxley, European Union regulations, regulations of the International Federation of Accountants and the regulations of American Certified Accountants Association were made in order to protect investors in Capital Market.International Federation of Accountants has published International Standards on Auditing in order to impove the quality and unique tidiness of accounting and auditing practices in the world.The study consisted of four parts. In the first section, general information about the audit provided, in the second section, International Standards on Auditing are investigated, and in the third section, Azerbaijan Auditing Standards in Azerbaijan Republic are examined. In the fourth section, inspection practices in two licensed companies, one national, the other international, both operating in Turkey and Azerbaijan are investigated. According to the findings obtained as a result of investigation, in addition to similarities between inspection practices in both countries, differences have also been identified.