Azerbaycan Cumhuriyeti'nde bağımsız denetim uygulamaları ve Türkiye Karşılaştırılması
Comparison of Turkey and independent auditor's applications in therepublic of Azerbaijan
- Tez No: 657818
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı, bir denetim metodolojisi geliştirmek, Türkiye ve Azerbaycan muhasebe (finansal) tabloların güvenilirliğini ve bir denetimin gerçekliğini, bir piyasa ekonomisindeki özünü ve rolünü incelemek için entegre sistematik bir yaklaşıma dayalı olarak belirlemek ve ayrıca denetimin kurumsal dönüşümlerini açıklamaktır. Araştırmanın evreni, sistemik bir ekonomik ve kurumsal olgu olarak denetim metodolojisi, muhasebe (finansal) tabloların güvenilirliği için bir kriter olarak önemlilik ve denetimin doğruluğudur. Araştırmanın örneklemi, Azerbaycan ve Türkiye`de denetim faaliyeti, denetimin düzenleyici ve yasal çerçevesi, denetim alanındaki halkla ilişkilerin özelliklerinin bir tezahürü olarak denetim faaliyetinin kamu ve özel yasal alanıdır. Çalışmanın teorik ve metodolojik temeli, yerli ve yabancı bilim adamlarının muhasebe, ekonomik analiz ve denetim sorunları üzerine yaptığı çalışmalar oldu. Çalışmada düzenleyici yasal düzenlemeler, uluslararası ve yerel denetim standartları, muhasebe düzenlemeleri, metodolojik malzemeler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop an audit methodology, Turkey and Azerbaijan accounting (financial) statements of credibility and the reality of an audit is integrated to examine the essence and role in a market economy to determine, based on a systematic approach and also describes the supervision of institutional transformation. The universe of the research is the audit methodology as a systemic economic and institutional phenomenon, materiality as a criterion for the reliability of the accounting (financial) statements and the accuracy of the audit. The research sample, Azerbaijan and Turkey in audit activity, the regulatory and legal framework to control public audits of public relations as a manifestation of the properties of the control area and a special legal field. The theoretical and methodological basis of the study was the studies of local and foreign scientists on accounting, economic analysis and auditing problems. Regulatory regulations, international and local auditing standards, accounting regulations, methodological materials were used in the study.