Kuzeydoğu Anadolu'daki kırmızı biomikritlerin globotruncanid faunasının aksiyal kesitlerinden tanıtımı
- Tez No: 29811
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZSAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Doğu Pontidler'de yaygın yüzeylenen üst Kretase yaşlı kırmızı biomikritlerin globotruncanidleri aksiyal kesitlerden tayin edilmiştir. Bu amaçla olabildiği kadar geniş alanlardan örnek alınmış ve ince kesitlerden tipik görülen aksiyal kesitlerle globotruncanidlerin tayini yapılmıştır. Oldukça ince kalınlıklar gösteren, son derece sıkı ve sert kırmızı-bordo renkli biomikritlerin içerdiği globotruncanid faunasını tane örnek olarak ayırtlamak ve bu yolla güvenilir bir kronostratigraf i yapmak olası değildir. Bu nedenle bu mikrof aunayı ancak tipik aksiyal kesitlerinden tanımak ve bu tanımlamalara dayanan bir yaş tayini yapmak zorunlu olmaktadır. Çalışmada ayrıca tane görünümleri ve aksiyal kesitler arasındaki ilişkiler saptanıp, farklı türe ait kesitler birbirleriyle karşılaştır ılmıştır. Aksiyal kesitlerden tanımlanan ve genelde Orta-Geç Maastrichtiyen yaşını belgeleyen türler aşağıdadır: Globotruncana aegyptiaca NAKKADY, 1950 Globotruncana arca (CUSHMAN, 1926) Globotruncana bulloides VOGLER, 1941 Globotruncana falsostuarti SIGAL, 1952 Globotruncana linneiana (d'ORBIGNY, 1839) Globotruncana aariei BANNER ve BLOW, I960 Globotruncana orientalis EL NAGGAR, 1966 Globotruncana ventricosa WHITE, 1928 Globotruncanita calcarata < CUSHMAN, 1927) Globotruncanita conica < WHITE, 1928) Globotruncanita falsocalcarata KERDANY ve ABDELSALAM, 1962 Globotruncanita stuarti (de LAPPARENT, 1918) Rosita contusa (CUSHMAN, 1926) Rosita fornicata (PLUMMER, 1931) Rosita patelliforais (GANDOLFI, 1955) Rosita plicata (WHITE, 1928) Gansserîna gansseri (BOLLI, 1951) Gansserina viedenwayeri (GANDOLFI, 1955) AbathoaphaluB internedius (BOLLI, 1951)
Özet (Çeviri)
Globotruncanids of Upper Cretaceous reddish biomicrites, widely exposed in the eastern Pontides were identified using their axial sections. For this purpose, considerably large areas were tried to sample and globotruncanids with typical axial sections vere studied. Subsequently, it appeared almost impossible to separate globotruncanid-fauna into distinctive grain samples and hence define a chronostratigraphy due to extremely tough and hard nature of biomicrites. Therefore, it became of necessity to distinguish the microfauna by their typical axial sections and to base the age determinations onto these descriptions. In addition, relationships between axial sections and grain shapes were set up and sections of different species were compared with one another. Species identified by their axial sections and generally indicative of Middle-Late Haastrichtian age are as follows: Globotruncana aegyptiaca NAKKADY, 1950 Globotruncana arca (CUSHMAN, 1926) Globotruncana bulloides VOGLER, 1941 Globotruncana falsostuarti SIGAL, 1952 Globotruncana linneiana (d'ORBIGNY, 1839) Globotruncana aariei BANNER ve BLOW, 1960 Globotruncana orientalis EL NAGGAR, 1966 Globotruncana ventricosa WHITE, 1928 Globotruncanita calcarata < CUSHMAN, 1927) Globotruncanita conica (WHITE, 1928) Globotruncanita falsocalcarata KERDANY ve ABDELSALAM, 1962 Globotruncanita stuarti (de LAPPARENT, 1918) Rosita contusa (CUSHMAN, 1926) Rosita fornicata (PLUMMER, 1931) Rosita patellif orals (GANDOLFI, 1955) Rosita plicata (WHITE, 1928) Gansserina gansseri (BOLLI, 1951) Gansserina viedenaayeri (GANDOLFI, 1955) Abathoaphalus interaedius (BOLLI, 1951) VI