TCK'da yer alan iflas suçları
Bankruptcy crimes in Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 298132
  2. Yazar: PINAR BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Toplumsal hayat içinde ekonomik hayatın önemi tartışmasızdır. Ekonomik hayatın esasen kurallara uygun şekilde işlemesi beklense de zaman zaman hukuka aykırılıklar meydana gelmektedir. Bu anlamda bazı fiillere hukuk sistemi idari yaptırımlarla müdahale ederken, bazı hallerde ceza hukukunun yaptırımları gündeme gelmektedir.Ekonomik hayatta çoğunlukla daha fazla maddi güç elde etmek için işlenen fiillerden birisi de iflas suçlarıdır. İflas suçları esas itibariyle hileli tasarruflar yapılmak suretiyle malvarlığının eksiltilmesini ifade eder. Bunun dışında failin basiretli tacir gibi davranma yükümlülüğüne aykırı davranarak hakkında iflas kararı verilmesine neden olması halinde de taksirli iflas suçu söz konusu olacaktır.Hukukumuzda iflas suçları ilk başta İcra ve İflas Kanunu içinde yer almakta iken 2005 yılında 5237 sayılı TCK'nın yürürlüğe girmesi ile TCK içine alınmıştır. Bu anlamda TCK'da hileli ve taksirli iflas olmak üzere iki tür iflas suçu bulunmaktadır. Bu çalışmada da hileli ve taksirli iflas suçları unsurları ile değerlendirilmiş ve karşılaştırmalı hukuktan da yararlanılarak hukuk sistemimizdeki bu yeniliğin etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic life plays a very important role in social life. Economic life is expected to operate legally, but from time to time illegal activities also take place in economic life. These activities are sometimes punished by means of administrative law; however they sometimes face the sanctions of criminal law.Bankruptcy crimes are one of these crimes that are commited to obtain more money or economical power. Bankruptcy crimes are actually fraudulent legal transactions that reduce the activa. Apart from these transactions, a negligent businessman can also be liable by the result of negligent bankruptcy.In Turkish Law, bankruptcy crimes were first regulated in Code on Enforecement and Bankruptcy. In 2005 with the enactment of Turkis Criminal Code nr. 5237, these crimes were regulated under the new code. There are two bankruptcy crimes in the Turkish Criminal Code: Fraudulent Bankrptcy and Negligent Bankruptcy. In this thesis elements of benkruptcy crimes are first discussed and the possible effects of the new regulation are tried to be determined by means of comperative law.