Malvarlığına karşı suçların TCK'daki yeri, 2005 yılında İstanbul'da meydana gelen bu tip suçlar ve bu suçları önlemeye yönelik etkin polis organizasyonuna ilişkin çözüm ve öneriler
The crimes that commited about assets's place in Turkish criminal law,the crimes happened at Istanbul which is like this kind of crimes in 2005 and for preventing this crimes, connected with effective police organization, solution and offers
  1. Tez No: 211729
  2. Yazar: ABDULVAHİT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN AKYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu Tezde; suç ve suçluluk kavramı, hangi tip insanların daha çok suç işlediği veya işleme eğiliminde oldukları, suç ve suçluluktan korunmak için kişi veya kurumların neler yapması gerektiği, Türk Ceza Kanununda belirtilen, malvarlığına karşı işlenen suçların sanıklarına verilebilecek cezaların, onların bu suçtan vazgeçmelerine engel olup olmayacağı, Polisin Toplumla birlikte hareket ederek suçlara nasıl engel olacağı anlatılmaktadır. Bu nedenle; suçlara engel olmak için öncelikle ilk eğitim ailede verilmelidir. Suç işleyen veya işleyebilecek çocuk veya gençler arkadaş gruplarından derhal uzaklaştırılmalı yeni bir çevre oluşturulmalı ve okul eğitiminin suç işlenmesine önemli bir etken teşkil ettiği unutulmamalıdır. Yeni Tür Ceza Kanunu da maalesef suçların meydana gelmesine engel olamamıştır. Hatta bir yıla kadar olan hapis cezalarında suçlu cezaevine konulmamakta, başka düzenleyici tedbirler uygulanmaktadır. Cezaevleri de suç işleyen kişilere engel olamamış, suç konusunda eğitim alan kişilerin bir araya geldiği yer konumuna gelmiştir. Polisin suçlara engel olabilmesi için mutlak surette halkı yanına alması, polisin halk, halkında polis gibi davranması gereklidir. Aksi taktirde suçun önüne geçilmesi ve engellenmesi mümkün olamayacaktır.
Özet (Çeviri)
Crime and criminality concept, which kind of people commit a crime more or fond of commit a crime,what do the persons and society have to do to defend theirselves from crime and crimeless, punishments given to the accused for crimes that commited about assets,if this punishments can hinder to give up commit a crime.How can the police prevent the crimes by moving together with the society, is explaining in this thesis. For this reason;first of all to prevent the crimes,first education must be given by parents.Childreen or teenagers who commit a crime or fond of crime must be remove from their old friends and must form new circumference and we don?t have to forget that school education is very important factor for commit a crime. New Turkish Criminal Law couldn?t prevent committing crimes and also up to one year imprisonment,accused don?t taken to the prison, applying other precautions,Prisons also couldn?t prevent commit crimes and accused,and the prisons becomed meeting places which people practising about crime. Police must definetely be together with the people,must behave like people and also people must behave like police to prevent crimes.İf this can?t turn o ut to be true it can not be possible to prevent crimes.