Biases in probability judgments: Hot hand versus gambler's fallacy
Olasılık tahminlerindeki önyargılar: Sıcak el ve kumarbaz yanılgısı
- Tez No: 298332
- Danışmanlar: DR. HASAN GALİP BAHÇEKAPILI, PROF. DR. BERNA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, insanların bir olay serisini yaratan süreçler hakkındaki nedensel inanışlarının o serideki bir sonraki olayın sonucu üzerine yaptıkları olasılık tahminlerini nasıl etkiledikleri konusuna odaklanmaktadır. Bu inanışlar insanları iki farklı önyargıdan bir tanesine eğilimli yapmaktadır: Sıcak El ve Kumarbaz Yanılgısı. Yürütülmüş olan iki deney ile, insan performansı içeren süreçlerin insanların tahminlerine, olasılık yargılarına, ve rastgelelik yargılarına olan etkisi incelendi. İnsan performansı içeren bir sürecin ne kadar rastgele olarak algılandığını etkileyen şeyin, süreçteki olayların öznesi olan insanın olaylar üzerindeki kontrol seviyesi olduğu sonucuna varıldı. Fakat kontrol seviyesinin yaptığı bu etki katılımcıların olay serisindeki bir sonraki sonuç hakkındaki tahminlerini etkilemedi. Eğer olay dizisi rastgele bir mekanizma içeren bir sürecin sonucunda oluşuyorsa, o zaman katılımcılar kumarbaz yanılgısı doğrultusunda olasılık tahminlerinde bulundular. Fakat olay serisinin yapısının (serideki olayların ne kadar değişkenlik gösterip göstermediğinin) insanların tahminlerine yaptığı etki, rastgele bir mekanizma ile işleyen bir sürecin yaptığı etkiden kimi yerlerde daha üstün geldi. Bu çalışmaları takiben yapılabilecek araştırmalar konusunda tavsiyelerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how people's causal beliefs about processes that lead to a sequence of events influence their probability judgments on the next outcome. These beliefs affect people's tendencies towards either of the two well-known prediction biases: the hot hand and the gambler's fallacy. In two experiments, we examined the effect of processes that include human performance to people's predictions, probability judgments and randomness judgments. It was observed that when the process that generates a sequence of events includes human performance, the degree of control that the agent, whose performance generates the sequence, has over the outcomes significantly affects subject's randomness judgments about that process, but not their predictions on the next outcome of that sequence of events. When the sequence is generated by a random mechanism, subjects preferred gambler's fallacy for their prediction strategies. However, this effect can be overridden by the effect of the structure of the sequence (alternating vs. streaky) given to the subjects, which also influenced subject's predictions and probability judgments. Suggestions for further research are discussed.