International banking system distress: A macro approach for the global crisis of 2008
Uluslararası bankacılık sistemi sorunları: 2008 küresel krizine makro ölçekte bir yaklaşım
- Tez No: 298368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
21. yüzyıl bankacılık uygulamaları ve aşırı risk alma mevcut küresel krize neden olmuştur. Riskli kredi yatırımları, kredi rating'I düşük olan kişilere sorumsuzca verilen krediler, yeni türetilen kompleks finansal enstrümanlar ve yetersiz bankacılık denetimleri uluslararası finansal bir karmaşaya neden olmuştur. Oluşan karmaşanın hızı ve önemi o kadar fazlaydı ki, bu karmaşa pazar katılanlarını da denetleyicileri de şaşırtmıştı. Sonuç olarak, kriz kısa zamanda bir güven krizi haline dönüştü. Hümetler, finansal sistemin tamamen çökmesini engellemek için müdahale etmek zorunda kaldılar. IMF krizin toplam maliyetinin 2010 yılının sonunda 4 trilyar dolardan daha fazla olacağını öngörmüştür.Bu çalışmanın temel amacı 2005 ve 2009 yılları arasında bir grup gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin bankacılık sistemlerinin hassaslıklarını CAMELS analizi kullanarak analiz etmektir. CAMEL rating sistemi bir bankanın veya finans sektörünün sağlığını ve gücünü ortaya çıkarır. Period hem kriz öncesi hem de kriz dönemini kapsadığı için empirik sonuçlardaki politika uygulamaları genel bir dönemi ifade eder, sadece kriz dönemi politikalarını değil, istikrar dönemlerini de kapsar. Bu çalışma 49 ülkenin bankacılık sektörlerinin sağlığını CAMELS bileşenlerini ve binominal logit regresyon methodu kullanarak test eder. Sermaye yeterliliği, gelir gücü ve varlık kalitesi bankacılık sektörünün sağlığının beklirlenmesinde önemli bileşenler olarak ortaya çıkarlar ancak likidite çok etken bir faktör değildir. Sonuçlar CAEL sisteminin ulusal seviyede bankacılık sisteminin sağlığının ölçülmesinde başarılı bir yöntem olduğunu ortaya çıkarmıştır. Model CAEL bileşenlerinin ülke altgruplarının bankacılık sektörlerinin sağlığındaki farkları ortaya çıkarabilmesine imkan tanımaktadır. Tüm ülkeler ve Avrupa Birliği ülkelerinin test sonuçları, gelir gücü dışındaki tüm CAMELS bileşenleri için paraleldir. Ancak diğer gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerin varlık kalitesi değişkeni bankacılık sektörü üzerinde pozitif bir etki bırakmaktadır. Kriz sonrası dönem için yeni bir finansal mimarinin hazırlandığı bu dönemde, finansal sorunlardan kaçınmak için uluslararası koordinasyonun sağlandığı küresel çapta yeni bir mevzuat hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Complicated practices of 21st-century banking and excessive risk taking caused to the current global crisis. Investing on risky loans, irresponsible lending to people with poor credit ratings, creating complex financial instruments and inadequate regulatory supervision led to global financial turmoil. The speed and severity of the turmoil was very fast, it surprised the market participants and the regulators. Consequently it became a crisis of confidence in a short period of time. Governments had to intervene to prevent total collapse of the financial system. The IMF estimates that the cost of global financial crisis is approximately more than $4 trillion as of 2010.The main purpose of the study is to assess the fragility of national banking systems for a group of developed and emerging countries by using CAMELS approach for the period of 2005-2009. Since the period covers the pre-crisis and crisis period, policy implications of the empirical results will be discussed in the context of national banking systems? ability to deal with risks and the speed of recovering from the crisis. This study uses four of six CAMELS components for 49 countries as a group as well as three sub-groups by means of binomial logit regression. The results indicate a significant relationship between banking sector soundness and CAEL components. Capital adequacy, earning strength and asset quality come out to be significant components however liquidity does not have a significant impact on banking sector soundness. Surprisingly, the impact of earning strength on financial soundness is found to be negative at the national for the pre-crisis and crisis period. The model also captures different impacts of CAEL components on soundness of national level banking sectors among country sub-groups, the EU, other developed countries and emerging countries. Empirical findings of the pooled data and the EU are in parallel with the methodology of CAMELS approach except earning strength. However, the impact of asset quality appears to be positive for other developed countries and developing countries. While a new financial architecture is being designed for the post-crisis period, internationally coordinated strategy for new global regulatory structure should be developed cope with financial distress.