Strategic planning, scenario development and organizational performance during economic crises
Stratejik planlama, senaryo geliştirme ve ekonomik krizlerde organizasyonel performans
  1. Tez No: 298367
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR GÜNAY, YRD. DOÇ. DR. AYLA ALTINKURT ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Finansal ve ekonomik krizler organizasyonun dış çevresinin, yani organizasyonun bulunduğu ?ekosistem? in birer parçası olup, kritik dönemlerde hayatta kalma yetilerine etkide bulunur. Krizler tahmin edilemeyebilirle fakat beklenmedik değildirler. Bu nedenle krizler sonrasında hayatta kalan şirketler en güçlüleri değil, çevredeki beklenmedik değişiklikleri en iyi adapte olabilenlerdir.Stratejik planlamanın bir parçası olarak, senaryo geli?tirme organizasyonlara stratejik esneklik ve çeviklik kazandıran önemli bir araçtır. Bu çalışmanın amacı en iyi uygulama örneklerini araştırarak şirketlerin ekonomik krizlerdeki sürdürülebilirliğini arttırmaya yardımcı olmaktır.Türkiye 1970'den bu yana beş büyük kriz atlatmıştır. Önceki krizlere rağmen, Türkiye ekonomisinin yapısal olarak ne kadar sağlıklı hale geldiğini son global ekonomik kriz ile göstermiştir. Bu nedenle Türkiye krizler konusunda deneyimli bir ekonomi olduğu için bu çalışmada ilginç bir vaka olarak yer almıştır.Çalışma için reel ve finans sektöründen seçilen firmaların 2008 krizinde almış oldukları aksiyonlar, stratejik planlama ve senaryo geliştirme aktivitelerindeki benzerlikler ve farklılıkları ortaya çıkarmak amacıyla incelenmiştir. Kriz ile mücadele edebilmek için uyguladıkları planlar incelenerek, 2008 krizi döneminde başarılı olabilecek öneri modelleri belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışmanın temel katkısı stratejik olarak esnek ve çevik olabilen şirketlerin global ekonomik krizde daha başarılı performanslar sergileyebildiğini deneysel olarak ispatlayabilmektir. Sonrasında, şirketler için öneriler geliştirerek krizlere hazırlıklı olmaları konusunda onlara yardımcı olmaktır.Yapmış olduğumuz bu çalışma ile ekonomik krizlerin ortaya çıkış nedenleri ve krizlerin diğer ekonomilere sıçradığı kanallar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke ekonomileri perspektifinden ortaya konulmuştur. Ayrıca stratejik planlama ve senaryo geliştirme aktivitelerinin şirketlerin kriz dönemindeki ekonomik performanslarına ne gibi katkıları olabileceği vurgulanmıştır. Yapmış olduğumuz analizle Türkiye'de faaliyet gösteren şirketler kriz dönemindeki stratejik planlama ve senaryo geliştirme aktiviteleri ile bu şirketlerin kriz dönemindeki ekonomik performansları incelenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; bankacılık sektöründeki firmaların diğer sektörlere göre stratejik olarak daha esnek oldukları ortaya çıkmıştır. ?irketlerin stratejik olarak esnekliği ile kriz dönemlerindeki kar artışları arasında bir doğru orantı olduğu saptanmıştır. İlginç bir sonuç olarak, bankacılık ve enerji sektöründe şirketin stratejik esnekliğinin fazla olmasının şirketin borsa performansına olumlu olarak yansımadığı saptanmıştır. Sonuç olarak incelenen tüm şirketlerde şirketlerin stratejik olarak esneklik ve çevikliğinin artmasının kriz döneminde karlılığa olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. Kriz döneminde ekonomik performansı olumlu etkilemesi sebebiyle, bu çalışma şirketlere stratejik planlama ve senaryo geliştirme aktivitelerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Financial and economic crises are part of the external environment of an organization, ?ecosystem?, and affect organizations? ability to survive in susceptible periods. Crises are unpredictable events but they are not unexpected. Thus, surviving companies are not the strongest ones, but the ones that can adapt themselves to any unexpected change in the ecosystem well.Scenario development, as part of strategic planning, is a very useful instrument that provides strategic flexibility and agility for the organization. The aim of the study is to explore the best approaches to improve resilience in organizations during economic crises. Turkey experienced five major economic crises since the 1970s. Despite the previous crises,Turkey has proved the resiliency of the country?s economy in the face of the ongoing global economic crisis. So, being an experienced emerging country, Turkey would be an interesting case for the purpose of the study.Organizations? reactions to the crisis of 2008 and economic performances of selected companies from real and financial sectors in Turkey are analyzed by focusing on similarities and differences in the strategic planning and scenario development activities. Their plans to cope with the crisis and outcomes of their practices are discussed to determine the best way to conduct business during the economic crisis of 2008.The main contribution of the study is to provide empirical evidence that proves strategically flexible and agile companies survive better during the global economic crisis. Second, policy recommendations are developed to help companies to build their preparedness in the face of 2008 crisis.This study clarifies the reasons of economic crisis and the ways economic crisis spreads out to the other economies from both perspectives of developed and emerging countries. Besides, we emphasize the benefits of strategic planning and scenario development activities for organizational economic performance during the economic crisis. Our analysis on a sample of companies from Turkey shows that companies in Turkey employed strategic planning and scenario development as a tool to survive during the period of the 2008 economic crisis. The banking industry of Turkey was strategically the most flexible industry. Energy and automotive industries are also strategically flexible, but not as much as banking industry. Results show that the more the strategic flexibility and agility company has, the more increase in profits it generates during the crisis period. Interestingly, in banking and energy industries having an emergent view of strategic planning may not be supported by the investors of those companies and lead to lower performance in stock market even when the company generates higher profits. However, in all cases, results showed that more emergent view of strategy leaded to higher increase in company profits. Therefore this study suggests that strategic planning and scenario development provides the organization with strategic flexibility and agility in order to survive on economic crisis.