Unveiling Kant's transcendental deduction of the categories
Kant?ın kategorilerin transandantal dedüksiyonunun irdelenmesi
- Tez No: 298369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖZKAN, PROF. DR. STEPHEN VOSS, YRD. DOÇ. DR. LUCAS THORPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Salt Aklın Eleştirisi'nin merkezinde yer alan ?Aşkın Gerekçelendirme? bölümünde Kant, kendi kendinin bilincinin birliği ile olası deneyimin nesnelliği arasında geçerli bir ilinti kurmaya çalışmaktadır. Bu amaçla geliştirdiği sav birçok bileşenin bir arada ele alınması nedeniyle oldukça karmaşıktır ve felsefeciler arasında yorumuna yönelik düşünce ayrılıklarına yol açmaktadır. Bu çalışma ikinci basımın ilk yarısındaki gerekçelendirmenin irdelenmesini kapsamaktadır. Söz konusu savı oluşturan ana ve yan öğeler ayrıntılı olarak incelenmiş ve felsefe yazınında göreceli olarak daha az dikkat çeken yan öğelerin Kant'ın gerekçelendirmesinin doğru olarak anlaşılmasına sağladıkları katkılar değerlendirilmiştir. Ayrıca Henry Allison'ın `karşılıklılık' yorumunu destekleyecek çıkarımlar ve metinsel bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kant attempts to establish a correlation between the unity of self-consciousness and the experience of an objectively valid world in the ?Transcendental Deduction? of the Critique of Pure Reason. For this purpose, he plots a sophisticated proof which includes sub arguments and several features. This study focuses in the extended analysis of the central argument exposed in the first half of the B edition ?Transcendental Deduction?. Some of the strategies adopted by Kant in the argumentation and the interpretations of the prominent commentators regarding to these approaches are compared. For the ease of the analysis, the content of the argument is disintegrated into main and side components. Detailed explanations are provided for each of these components. Although they receive relatively less attention of scholars, in this study the side elements are considered to have significant contributions to the overall comprehension of the deduction. I suggest that the consideration of them in the interpretations will help to get a better insight of the text. Some additional supportive accounts are also supplied for Henry Allison?s `reciprocity? reading of the deduction.