Türkiyedeki bitkisel tohumculuk politikası ve aşağı seyhan ovası tarım işletmelerinin karşılaştıkları tohumluk sorunları
- Tez No: 29838
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV Oz Bu araştırmada Aşağı Seyhan Ovası Tarım işletmelerinin; verimde etkili bir rolü olan bazı bitkisel tohumluğun, elde edilmesinde ve kullanılmasında karşılaştıkları sorunların neler olduğu araştırılmıştır. incelenen işletmelerin hemen hemen hepsi, yeni teknolojinin üretim üzerindeki olumlu etkilerinin bilincindedirler. Ancak işletmelerdeki sermaye azlığı ve tarımsal girdi piyasasındaki bazı aksaklıklar istenilen metotlarla ve materyalle çalışmayı, teknik girdileri gerektiği gibi kullanmayı engellemektedir. Bölgede; tohumculukta araştırma, üretim, dağıtım, kredileme zincirinin iyi bir şekilde düzenlenmesi verimi, dolay isiyle de bitkisel üretimi artıracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, problems of farmers in providing and use of some important seeds were examined in the Lower Seyhan Project Area. Almost all of the farmers interviewed are aware of positive effect of new technology on production. However, inadequate capital and some problems of agricultural input markets limit the use of desired material and methods in production. It was found that if research, production, distribution and credit chain of high yielding seeds are well organized, production will increase substantially in the region.