Kişisel bilgisayarlarda X.25 protokolü donanım ve yazılımının tasarım ve gerçekleştirimi
- Tez No: 29837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İİ ÖZET CCITT Z.25 protokolü bilgisayar ağlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yine yaygın kullanın» özelliği taşıyan IBM PC türü kişisel bilgisayarlarda Z.25 protokolü donanım ve yazılımının tasarım ve gerçekleştirimi hedeflenmiştir. Bu amaçla, bilgisayar dizgesine eklenebilir yapıda tasarlanan donanım, bir baskılı devre üzerinde gerçekleştirilmiştir. Z.25 fiziksel katmanını destekleyen bu donanım üzerinde C programlama dili ile Z.25 veri bağlantı katmanı yazılımı geliştirilmiştir. Yazılım, C dilindeki uygulama yazılımları tarafından kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY CCITT X.25 protocol is commonly used in computer networks. Design and implementation of hardware and software of X.25 protocol have been aimed for IBM Personal Computers which have a wide variety of usage. Computer system adaptable hardware have been implemented on a printed circuit board for this purpose. Driving the hardware which supports the X.25 physical layer, have been accomplished by C program ming language based software, shaped as X.25 data link layer. Software can be used by application softwares in C language.