Tütün tarımında çalışanlarda 'oksidan-antioksidan durum ve serum çinko' düzeylerinin araştırılması
The investigation on tobacco harvesting worker's oxidative-antioxidative and zinc levels
- Tez No: 29839
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
III ÖZET TÜTÜN TARIMINDA ÇALIŞANLARDA“OKSİDAN-ANTİOKSİDAN DURUM VE SERUM ÇİNKO”DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI Yasemin SUNUCU KARAFAKTOGLU Kimya Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şubat 2003 Danışman: Prof. Dr. Yılmaz DÜNDAR Çalışmamızda, tütün tarımında çalışan kadınlarda, kanın lipit peroksidasyonu, SOD enzim aktivitesi ile çinko düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, Uşak ilinde tütün tarımıyla uğraşan 30-40 yaşlan arasındaki 20 tütün işçisi kadından sezon başlangıcı ve bitiminde alman kan örneklerinde gerçekleştirildi. MDA, SOD ve Zn ölçümleri spektrofotometrik yöntemle yapıldı. Tütün sezonundan sonra, lipit peroksidasyonu göstergesi olan MDA artarken (P=0.0001), SOD aktivitesi azalmıştır (P=0.019). Zn aktivitesinde izlenen düşüş ise, anlamlı bulunmamıştır (P=0.16). Bulgular literatür ışığında değerlendirildiğinde, işçi kadınların hepsinde tarımsal aktivite sonrasında artan oksidatif statü ve azalan antioksidan yapı nedeniyle insanların tütün tarımında aktif rol almalarının sakıncalı olabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, yaş tütünün etkileri konusundaki yayın ve çalışmaların oksidan-antioksidan denge açısından oldukça sınırlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE INVESTIGATION ON TOBACCO HARVESTING WORKER'S OXTOATTVE-ANnOXIDATrVE AND ZINC LEVELS Yasemin SUNUCU KARAFAKIO?LU Department Of Chemistry Afyon Kocatepe University Institue Of Natural Sciences February 2003 Advisor: Prof. Dr. Yılmaz DÜNDAR The purpose of this study is to examine blood lipid peroxidation, SOD enzyme's activity and Zn levels. This is a cross-sectional study based on a sample of 20 tobacco harvesting worker women aged 30-40 years. Measures of malondialdehyde (MDA), superoxidedismutase (SOD), and Zn (zinc) were made by spectrophotometer. A significant increase was observed in the level of MDA (P=0.0001), while a significant change in the level of SOD (P=0,019). There was no significant change in Zn activity (P=0,16). When findings are evaluated according to literature, oxidative status of all the women increased, and the antioxidant levels decreased. These results suggest that tobacco harvesting procedures may have health risks because of the increased oxidative stress. The literature on green tobacco's effect on oxidant-antioxidant rate has been found to be very limited. Further studies can focus on this issue.