Milli Eğitim Bakanlığı 9. sınıf Türk edebiyatı ders kitabında yer alan metin altı sorularının ve etkinliklerinin yapılandırmacı yaklaşıma uygunluğu
Compatibility of text questions and activities in the 9. class Turkish literature book of Ministiry of National Education to constructivist approach
- Tez No: 298441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK ERGÖNENÇ AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın amacı, liselerde Türk Edebiyatı derslerinde okutulan öğrenme ve öğretme sürecinde tamamlayıcı bir ders materyali olarak kullanılan ?Türk Edebiyatı? ders kitabında yer alan metin soruları ve metinlerle ilgili etkinliklerin öğrenenlerin yorum yapmalarını, öğrendikleri bilgiyi yapılandırmalarını sağlayan yapılandırmacı yaklaşıma ne kadar uygun hazırlandığını incelemektir. Bu araştırmada nitel bilgiler tarama yöntemi ile toplanmış, elde edilen veriler sonuçta bir araya getirilmiştir. Çalışmada kullanılan sorular ve sınıf içinde metinle ilgili yapılan etkinlikler, MEB 9. sınıf Türk Edebiyatı kitabında yer alan metin soruları ve etkinlikleri ile karşılaştırılmıştır. Araştırma konusu olan Milli Eğitim Bakanlığı 9. sınıf Türk Edebiyatı ders kitabında yer alan metin altı soruları ve etkinlikleri yapılandırmacı yaklaşım kuramının felsefesi göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Yurt dışında lise düzeyindeki okullarda verilen edebiyat derslerinde yapılandırmacı yaklaşım kullanılarak yapılan metin inceleme çalışmalarından örnek alınmıştır. Ayrıca yapılan nitel araştırma, öğretmen ve öğrencilere uygulanan tutum ölçekleri ile desteklenmiştir. Bu ölçekler t-testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the questions and activities in the 9. Class Turkish Literature Book according to the contructivism theory, which aim?s the students to make comment and construct what they have learned. In this study, qualitative research technic is used to collect data. They are evaluated in the ?Results and Suggestions? section. There are schools abroad which apply contructivism to their curriculum. The questions and activities in that curriculum are compared with those in the 9. Class Turkish Literature Book. So the questions and activities of the readings in the book are investigated in the light of constructivist approach.The qualitative research is supported with questionnaires which are applied to both students and teachers. T-test, Mann Whitney U test and Kruksal Wallis test technics are used to evaluate these questionnaires.