Urbanization and structural change in an endogenous growth setting
Endojen büyüme bağlamında kentleşme ve yapısal değişim
- Tez No: 298475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez Romer tipi endojen teknolojik büyümenin kentleşme ve sektörel değişim üzerine etkilerini iki sektörlü ve sürekli zamanlı bir büyüme modeli kullanarak incelemektedir. Bu tezde kentleşme ve sektörel değişim arasındaki sıkı bağ kullanılarak sanayi ve tarım sektörlerinin sırasıyla kentsel ve kırsal alanlarda bulundukları varsayılmaktadır.Bu tezde iki ayrı model sunmaktayız. İlk model kırsal ve kentsel sektörlerde kusursuz işgücü akışkanlığı varsayarak iki sektördeki fiyatların eşitlendiği bir modeldir. Böyle bir varsayım kentsel sektörden kaynaklanan olumlu dışsallıklarla beraber çoklu dengeye sebebiyet vermekte ve geçişsel dinamiklerden yoksun bir model ortaya çıkarmaktadır. Kararlı durumda modelin temel toplam değişkenlerinin aynı hızla büyümekte; ancak modelin hem artan hem de azalan tarımsal ürün fiyatlarıyla tutarlı olduğu görülmektedir. Ampirik olarak desteklenebilecek olan denge noktasında şehirleşme seviyesinin kentsel ürünlere olan beğeniyle pozitif, kırsal sektördeki işgücünün payıyla negatif, kentsel sektördeki işgücünün payıyla pozitif ve iskonto faktörüyle negatif ilişkili olduğu gösterilmektedir.Sunduğumuz ikinci modelde, iki sektör arasında kusursuz işgücü akışkanlığı olduğu varsayımı kentsel ve kırsal sektörler arasındaki ücret farkında artan bir göç fonksiyonuyla değiştirilmektedir. Bu varsayım değişikliği, herhangi bir başlangıç kentleşme seviyesi için hem kentleşme hem de kentsel ürün tüketiminin sermayeye oranının arttığı geçişsel tek bir yolun varlığının gösterilebilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the implications of a Romer-type endogenous technological growth on urbanization and structural change using a two-sector, continuous-time growth model. We make use of the tight link between urbanization and structural change by assuming that industrial and agricultural sectors are located in urban and rural areas respectively.We present two models. First model assumes perfect labor mobility between rural and urban sectors such that wage rates are equalized between the two sectors. The implication of such an assumption together with the existence of an externality from urban production is that there are multiple equilibria and no transitional dynamics. Main aggregate variables grow at the same rate at the steady state but the model can account for both increasing and decreasing patterns of prices. For the plausible case, we find that urbanization level is related positively with the taste in urban goods, negatively with the share of labor in rural sector, positively with the share of labor in urban sector and related negatively with the discount factor.Second model we present features imperfect mobility of labor between the two sectors, where migration function is increasing in the wage gap between urban and rural sectors. The implication is that there are transitional dynamics on a single equilibrium path, where both the urbanization level and the urban consumption to capital ratio increase, for a given initial level of urbanization.