Welfare implications of competition in a vertical market structure: A case of accumulator industry
Dikey piyasa yapısında rekabetin sosyal refaha etkileri: Akümülator sanayisi örneği
  1. Tez No: 298474
  2. Yazar: SÜMEYYE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Akümülatör Sanayisi, atık akümülatörlerin toplandığı, içindeki kurşunu çıkarmak için geri dönüşüme tabi tutulduğu, ve çıkan kurşunun yeni akümülatör üretiminde temel girdi olarak kullanıldığı yapısıyla dikey piyasa yapısının tipik bir örneğini segilemektedir. Bu tez, teorik bir model kullanarak böyle bir piyasa yapısında rekabetin kapsamının sosyal refah üzerine etkilerini analiz etmektedir. Şirketlerin dikey olarak birleşme yönünde teşviklerinin olduğunu gösteren çokça kabul görmüş sonucu tekrarlamakla birlikte; rekabete zorlamanın sosyal refahı artırmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The accumulator industry exhibits a typical example of a vertical market structure, where waste accumulators are collected, then recycled in order to extract lead, which is subsequently used as the main input in the production of new accumulators. Through a theoretical model the thesis analyzes the welfare implications of the extent of competition in such a market structure. It replicates the well-known result that there is an incentive for firms to vertically integrate; yet also shows that enforcing competition is not welfare-enhancing.