Enlargement-led transformation of Turkish SME policies
Adaylık sürecinde Türk KOBİ politikalarının dönüşümü
  1. Tez No: 298514
  2. Yazar: KAMİLE YÜKSEL GÜRDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, AB'nin katılım öncesi stratejisi ve gündem oluşturma rolünün ışığında, Türkiye' nin AB'ye adaylık sürecinin Türkiye'nin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerine (KOBİ) yönelik politikalarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, genişlemeye dayalı Avrupalılaşmanın işleyişi ve AB'nin KOBİ politikalarına yaklaşımı sunulduktan sonra, tarihsel analiz yönteminden faydalanılarak KOBİ politikalarının Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana geçirdiği evrim incelenmektedir. Çalışma, adaylık sürecinin, AB'nin kendi gündemi ve katılım öncesi stratejisi aracılığıyla, Türk KOBİ politikalarına şekil verenlerin KOBİ'lerin ekonomik önemi hakkındaki algısını değiştirdiğini, bu yüzden de uzun dönemde Türk KOBİ'lerinin kronikleşmiş sorunlarının çözümüne katkıda bulunacağı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the effects of Turkey?s membership candidacy to European Union on Turkish small and medium-sized enterprises (SMEs), with respect to the European Union?s (EU) pre- accession strategy and agenda setting role. After giving the contextualization and modus operandi of enlargement- led Europeanization as well as the EU approach to SME policies, historical analysis is utilized to show the evolution of the Turkish policies on SMEs since the establishment of Turkish Republic. The study reaches a conclusion that, EU candidacy, by means of the accession conditionality and its own agenda, led to changes in Turkish SME policy makers? perceptions regarding the role of SMEs importance in economy and thus paves the way for the solution of Turkish SME?s chronical problems in the long run.