Ethnic politics in international relations: The case of Volga Tatars
Uluslararası ilişkilerde etnik politikalar: Volga Tatarları örneği
  1. Tez No: 298515
  2. Yazar: HASAN SELÇUK TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARK PADRAİG ALMOND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez Uluslararası İlişkiler disiplininde yeterince incelenmemiş bir konuyu, etnik politikaları, Rusya Federasyonu içinde Ruslardan sonra ikinci büyük etnik grup olan Volga Tatarları örneği üzerinden incelemektedir. Etnisite, Uluslararası İlişkiler?in merkezinde yer alan fenomenlerden biridir. Etnisitenin önemi ulus-devlet, kimlik, uluslararası çatışmalar ve devlet içi çatışmalar konularındaki tartışmalarda gözlemlenebilir. Etnik politikalar kavramı, etnisiteyi çatışmalara sınırlayan geleneksel yaklaşımın ötesine geçer. Etnisite, her durumda çatışmacı değildir ve çatışmanın ötesinde önem arz eder. Bu nedenle, etnik politikalar devletlerin iç ve dış politikalarını ve böylelikle küresel düzeyde dünya politikalarını etkileyebilir. Genel ölçekte Sovyetler Birliği?nin dağılması ve Rusya Federasyonu?nun kurulması, özellikle de Volga Tatarları, etnik politikaların uluslararası ilişkilerdeki önemini ortaya koyan yetkin örnek durumlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses an under-examined subject in the discipline of International Relations, ethnic politics, with reference to the case of Volga Tatars, the second largest ethnic group after Russians within the Russian Federation. Ethnicity is one of the phenomena that are at the core of International Relations. Its significance can be observed in debates on nation-state, identity, and international and internal conflicts. The phenomenon of ethnic politics transcends the traditional study of ethnicity in the discipline, which confines it to the study of conflicts. However, ethnicity is not conflictual by its nature and matters beyond conflict. Therefore, ethnic politics can significantly affect domestic and foreign policies of states, and for that matter the world politics at the global level. The very processes of the dissolution of the Soviet Union and the establishment of the Russian Federation in general, and Volga Tatars in particular, represent a perfect microcosm of how ethnic politics is significant in international relations.