Temporality and belief: Time of the political from the perspective of an ethics of immanence in the philosophy of Deleuze
Zamansallık ve inanç: Deleuze'ün felsefesinde içkin etik açısından siyasalın zamanı
  1. Tez No: 298564
  2. Yazar: PİRAYE BURCU YALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MUTMAN, YRD. DOÇ. DR. DİLEK KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Felsefenin nesnesi olarak siyasal, geleneksel olarak, felsefe karşısında bu nesne konumuna hapsolmuştur. Yanyana ama birbirinden ayrı tutulan iki alan olarak, siyasal ve felsefi meseleler arasındaki ilişki felsefenin siyasalın koşulları üzerine düşünmekle yetindiği, siyasalın ise bu iki alan arasındaki sevecen mesafede romantize edildiği bir ilişkiden ibaret kalmaktadır. Bu çalışmada hem düşünceyi zayıflatan hem de siyasalı hayati güçlerinden sıyıran bu tutumdan şiddetli bir kopuş ve bu tavrın reddedilişi olarak ileri sürülen Deleuze'ün (ve Guattari'nin) felsefesi, güncel felsefe çalışmalarında ise genellikle apolitik olmakla eleştirilmektedir. Bu durum burada siyasalın belli bir evrensel olarak kabul edildiği günümüz politika anlayışının sonucu olarak ele alınmaktadır. Bu anlayışa karşıt olarak, Deleuze'ün felsefesi öncelikle içkin etik anlamında Spinoza'ya ilişkin olarak, daha sonra da zamansallık anlamında Bergson'a ilişkin olarak yeniden düşünülmekte, bu iki düşünüre kıyasla ve onlardan farklılaştığı noktalara dayanarak Deleuze'ün politika düşüncesinin özgünlüğü ileri sürülmektedir. Bu çalışmada Deleuze tarafından ele alındığı şekliyle siyasalın bir yön değişimi getirdiğini ve bu şekliyle günümüz siyaset anlayışıyla kavranamayacağını, bunun yerine siyasetin başka bir şekilde düşünülmesi gerektirdiğini göstermek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The political as object of philosophy is conventionally caught up, vis-à-vis philosophy, in its status as object. They are together but held apart in that the relation between the political and the philosophical tasks is one in which philosophy assumes the function of reflection upon the conditions of the political, while the political itself can be said to be romanticized in this amorous distance between the two. The philosophy of Deleuze (and Guattari) which is considered in this study as a forceful break with and turning away from this precise attitude which both weakens thought and strips the political off of its vital force, is often criticized in contemporary philosophical studies as being apolitical. This situation is considered here as a consequence of the contemporary understanding of the domain of the political as a universal given of a certain order. To challenge this conception, Deleuze?s philosophy is reconsidered first in relation to Spinoza in terms of the ethics of immanence, and then in relation to Bergson in terms of temporality in order to determine the specificity of his thinking of politics both in relation to an in difference from both. It is suggested here that once the political is subjected to such a treatment by Deleuze, it assumes a direction of change in that this divergence can no longer be contained within the contemporary understanding of the political but requires thinking of politics in another way.