Öğretmenlerin saldırgan davranışlara başvurma düzeylerinin incelenmesi
To research the degree of violative behavior that the teachers resort
- Tez No: 298584
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK ALPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi İlköğretim II. Kademe ve Ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, öğrencilere fiziksel ve sözlü/duygusal saldırgan davranışlar uygulayıp uygulamadıklarını, uyguluyorlarsa türünü, şeklini ve düzeyini öğrencilerin cinsiyetleri ve öğretim kademesi değişkenleri açısından araştırmaktır.Araştırmanın çalışma grubu İstanbul İli Sarıyer İlçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 15 tane resmi İlköğretim Okullarının II. Kademelerinde 6.7.8. sınıflarında okuyan 787 kız, 889 erkek toplam 1676 İlköğretim II. Kademe öğrencisi,12 tane resmi Ortaöğretim Okullarının 9.10.11.12. sınıflarında okuyan 1032 kız, 962 erkek toplan 1994 Ortaöğretim öğrencisinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive research has been performed in order to find out whether subject teachers apply physical or verbal/emotional violence and if they do, it is to find out the form and degree of violence in terms of gender, schools parameters. The study also aims o provide suggestions for removing such violence from schools.The participants were recruited from schools of Sariyer/Istanbul: 15 state secondary schools 787 girls, 889 boys studying 6th, 7th, 8th grades, total of 1676 secondary schools students.