Zihin Kuramı Hikâyeleri Testi'nin Türk çocuklarına uyarlanması ve okul öncesi dönemdeki normal gelişim gösteren, zihin engelli ve otizmli çocukların zihin kuramı gelişimlerinin karşılaştırılması
Theory of Mind Stories Test adaptation of Turkish children and comparison of theory of mind development of normal development preschool children , mentally retarded and children with autism
  1. Tez No: 298644
  2. Yazar: OKTAY TAYMAZ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırmanın birinci amacı; okul öncesi dönem (4-6 yaş) çocukların Zihin Kuramı yeteneklerini ölçecek olan Zihin Kuramı Hikâyeleri Testi'nin geçerlilik ve güvenirlik çalışmasının yapılmasıdır. Araştırmanın ikinci amacı ise; okul öncesi dönem de (4-6yaş) normal gelişim gösteren çocuklar ile 4-8 yaş aralığındaki zihinsel engelli ve otizmli çocukların; Zihin Kuramı yeterliliklerinin karşılaştırılmasıdır.Araştırmanın birinci amacı doğrultusunda normal gelişim gösteren 4-6 yaş grubu, 426 çocuğa ulaşılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak Zihin Kuramı Hikâyeleri Testi kullanılmıştır. Bu çalışma doğrultusunda uyarlama araştırmacı tarafından yapılmıştır. Zihin Kuramı Hikayeleri Testi, Van Geert, Hoogeweys tarafından (2008) Hollanda da altı tane hikaye kitabı şeklinde geliştirilmiş ve standardize edilmiştir. Test 3-12 yaş normal gelişim gösteren çocuklar ile 3-8 yaş arası ?başka türlü adlandırılamayan bozukluk?(PDD-NOS) gösteren çocukların, Zihin Kuramı yetenekleri ölçmek amacıyla geliştirilmiştir.Araştırmanın geçerlilik çalışması kapsamında Raven Standart Progressif Matrisler Testi, AGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri) ve WISC-R kullanılmıştır. Zihin Kuramı Hikayeleri Testi Ölçeği ile belirtilen testlerin toplam puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere yapılan korelasyon analizi sonucunda istatistiksel açıdan anlamlı pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur (p < 0,05).Araştırmada okul öncesi kurumuna devam eden 4-6 yaş normal gelişim gösteren çocuklar Zihin Kuramı yetenekleri demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, kardeş sayısı ve anne ile babanın eğitim durumu ve ailenin algılanan sosyo-ekonomik düzeyi, ne kadar süredir eğitim aldığı) açısından karşılaştırılmıştır. Yaş değişkenine göre; Zihin Kuramı Hikayeleri Testi Ölçeği toplam ve tüm alt ölçeklerde; ikili karşılaştırmalarda istatistiksel açıdan (F=4,171; p=0,000 < 0,05) düzeyinde, 6 yaş lehine anlamlı farklılıklar elde edilirken, kardeş sayısı, cinsiyet ve okul öncesi eğitim alma süresi değişkenine göre ise farklılık elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The first goal of this research was to perform validity and reliability study of the Test of Theory of Mind Stories, which will measure the Theory of Mind behaviors of pre-school children (4-6 ages). The second goal of the research was to compare proficiencies of the Theory of Mind of the pre-school period children (4-6 ages) displaying normal development and mentally disabled and autistic children at the interval of 4-8 ages.426 children within the age group 4-6, who exhibit normal development were reached in line with the first aim of research. The Test of Theory of Mind Studies was employed as an instrument of measurement in this research. Adaptation was carried out by researcher toward this study. The Test of Theory of Mind Studies was developed and standardized by Van Geert, Blijd-Hoogeweys (2008) in Netherlands in the form of six story books. The test was developed to measure the levels of the Theory of Mind of children with 3-12 ages displaying normal development and children between 3-8 ages demonstrating ?Pervasive Developmental Disorder?Not Otherwise Specified? (PDD-NOS).Raven?s Standard Progressive Matrices test, ADSI (Ankara Developmental Screening Inventory) and WISC-R were used as part of validity study in adaptation of this research. As a result of correlation analysis conducted for determining the correlation between the Scale for the Test of Theory of Mind Stories and total scores of the specified tests, a statistically significant positive relationship was discovered (p < 0.05).Besides, the Theory of Mind behaviors of children between 4-6 ages resuming to attend a pre-school institution, who exhibit normal development, were compared in terms of demographic variables (age, gender, the number of siblings, the educational level of parents and the perceived socio-economical level of family and for how long they have received education). Looking at according to the age variable, while significant differences were attained in favor of age 6 at the level of (F=4,171; p=0,000 < 0,05). statistically in dual comparisons in the Scale for the Test of Theory of Mind Stories in overall and in all sub-scales, no difference was obtained according to the variable of gender and the number of siblings.