Fen öğretiminde araştırma sorgulamaya dayalı bilim yazma aracı kullanımının kavramsal anlama, bilimsel süreç ve üstbiliş becerilerine etkisi
The effect of using inquiry based approach known as the science writing heuristic on concept learning, science process and metacognition skills in science teaching
  1. Tez No: 298645
  2. Yazar: CÜNEYT ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu çalışmanın amacını, Fen ve Teknoloji dersinde laboratuar uygulamalarının bilim yazma aracını temel alan aktivitelerle gerçekleştirildiği deney grubunda yer alan öğrenciler ile klasik yaklaşımı kullanan kontrol grubunda yer alan öğrenciler arasında, akademik başarı açısından, bilimsel süreç becerileri açısından, üstbilişsel bilgi ve becerileri açısından ve kavram öğrenme düzeyleri açısından bir farklılığın olup olmadığının belirlenmesi oluşturmaktadır.Bu araştırmanın çalışma grubunu, Yalova ilinde bir devlet ilköğretim okulunda 2010?2011 eğitim-öğretim yılında 7-A ve 7-B şubelerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Çalışma grubu 31 kız, 34 erkek olmak üzere toplam 65 öğrenciden oluşmuştur.Bu çalışmada, Akademik Başarı Testi, Kavram Testi, Üstbiliş Ölçeği ve Bilimsel Süreç Becerileri Testi veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.Uygulamanın ardından deney grubu ile kontrol grubu arasında, bilimsel süreç becerilerinden değişkenleri tanımlama, hipotez kurma ve tanımlama, işlemsel açıklamalar yapma ile araştırma tasarlama boyutlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark oluşmuştur. Yine üstbilişsel bilgi ve becerilerinden açıklayıcı bilgi, yöntemsel bilgi, koşulsal bilgi, planlama ve bilişsel strateji boyutlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark oluşmuştur. Yine akademik başarı açısından ve kavram öğrenme düzeyleri açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the differences between two groups of students regarding metacognitive awareness and skills, concept learning, science process skills, and achievement. The experimental group performed laboratory activities in Science and Technology lessons through science writing heuristics, the control group performed laboratory activities through traditional approach.The sampling of our study was comprised of the students from a primary public school in Yalova. The students were 7th graders (Classes A and B) in the academic year 2010-2011. A total of 65 students (31 girls and 34 boys) participated in our study.The instruments used in this study, Achievement Test, Conceptional Test, Metacognition Scale and Science Process Skill Test.After the implementation there was a significant difference between the experimental and the control groups in favor of the experimental group in terms of science process skills such as identifying variables, identifying and stating hypotheses, operationally defining and investigations designing. Again after the implementation there was a significant difference between the experimental and the control groups in favor of the experimental group in terms of metacognitive awareness and skills such as declarative knowledge, procedural knowledge, conditional knowledge, planning and cognitive strategies. Again after the implementation there was a significant difference between the experimental and the control groups in favor of the experimental group in terms of achievement and concept learning.