Trakya bölgesi minuartıa L.(Caryophyllaceae) türleri üzerinde, morfolojik ve sistematik çalışmalar
  1. Tez No: 29865
  2. Yazar: CELAL YARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-1- ÖZET Bu araştırma, Caryophyllaceae familyasına ait olan Minuartia L. cinsinin, Trakya Bölgesinde A 1(E) karesi i- çinde bulunan türlerini saptamak üzere yapılmıştır. Araştırma, 1986-1987 yıllarının ilkbahar, yaz ve son bahar peryodlarında yapılmıştır. Araştırma bölgesinde, bu cinse ait 4- tür, bu türltre bağlı 2 alttür ve 2 varyete saptanmıştır. Bu örnekler şunlardır: Minuartia glomerata (Bieb.) Değen subsp. glomerata Minuartia erythrosepala (Boiss.) Hand.-Mazz. var. erythrosepala Minuartia anatolica (Boiss,) Woron. var. polymorpha Minuartia hirsuta (Bieb.) Hand.-Mazz, subsp. falcata Toplanan örnekler, morfolojik, sistematik ve floris- tik yönden incelenmiş, tayin anahtarları ve de skripsiyon- ları verilmiştir. Türlerin yayılış alanları saptanmış ve dağılımları, harita üzerinde gösterilmiştir. Toplanan taze ve kuru her- baryum örneklerinden yararlanılarak, çizimler yapılmış, fotoğrafları çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
-2- SUMMARY This research was carried out to discover the species of Minuartia L. that belong to the family of Caryophyllaceae of the square A 1(E) in the grid system in the Thrace re gion. The research was carried out in the spring, summer and autumn periods of 1986 and 1987 years. The 4- species with 2 subspecies and 2 varieties belong to this genus were discovered in the region of research. The specimens are as follows: Minuartia glomerata (Bieb.) Degen subsp. glomerata Minuartia erythrosepala (Boiss.) Hand.-Mazz. var. erythrosepala Minuartia anatolica (Boiss.) Woron. var. polymorpha Minuartia hirsuta (Bieb.) Hand.-Mazz. subsp. falcata The collected plants were studied as morphological, systematical and floristic and their recognise keys and descriptions were given. The regions of distribution of the species were dis covered and their distributions have been shown on a map. Making use of the collecting fresh and dry specimens, of herbarium, we drew the figures and took the photographs of the species.