Geological and petrographical investigation in the northern part of Derbent area, Ödemiş-Kiraz submassif of the Menderes massif
  1. Tez No: 29880
  2. Yazar: ERSİN KORALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. ÖZCAN DORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZ Menderes Masifi 'nin Ödemis-Kiraz Asmasifi' nde. Alaşehir'in güneyinde yeralan inceleme alanı yaklaşık 190 km2' lik bir alanı kapsamaktadır. Çalışma alanında, Menderes Masifi' ne ait metamorf itler, bunları tektonik olarak üstleyen allokton birimler ve tüm bu kayaları uyumsuz bir dokanakla örten Neojen yaslı karasal sedimentler yeralmaktadır. İnceleme alanındaki metamorf ik istif, içlerinde çeşitli boyutlarda gnays, metavolkanit, asidik metamagmatitler içeren, fillit ve mermer arakatmanlı kalın bir granat-mika şist / muskovit-kuvars şist ardalanması ile başlamaktadır. Gnays dokanağına yakın kesimlerde granat-mika şistler içerisinde sillimanit' in ortaya çıkmasıyla sillimanit-granat şistlere geçilir. Çalışma alanında şistler içerisinde boyutları birkaç kilometreye ulaşabilen çok sayıda asidik metavolkanit ve gözlü / granitik yapıda gnays düzeyleri bulunmaktadır. Gnaysların iç kesimlerinde yaygın şekilde, özümsenmemis metavolkanit kalıntıları içeren migmatitler yeralmaktadır. Ayrıca migmatitlerin kimi yörelerinde haritaya geçirilemeyecek boyutta insitu karakterli granitler gözlenir. Granat-mika şistler içerisinde yeralan asidik bileşimli metamagmatik kayalar, lökokrat karakterli metagranitler ve meta-aplitik sillerden oluşur. Yer yer granitik gnayslara geçiş gösteren bu kayalar, olasılı Mesozoyik yaslı olup Masif in paleotektonik evrimi içerisinde bölgesel ölçekli etkin bir magmatik fazı temsil etmektedir. Granat-mika şistler alt düzeylerinde gnaysların yeraldıgı, migmatit ve metavolkanitlerle devameden yüksek dereceli metamorf itler tarafından uyumlu dokanaklarla üstlenir. Şistler üzerinde kesiksiz bir düzey olarak yeralan gnayslar gerek dokusal gerekse mineralojik bileşim açısından granat-mika şistler içerisinde gözlenen gnayslarla büyük benzerlik sunmaktadır. Bu kayalarda, yaygın olarak migmatitik düzeyler gözlenmektedir. Migmatitler içerisinde de“ sillimanit + granat ”içeren anateksis ürünü insitu granitler yeralır. Gnayslar uyumlu ve geçişli dokanakla as idik metavolkanit birimi tarafından üstlenir.“ sillimanit + ortoklas ”par aj enezinin gözlendiği, yüksek derece metamorfizmaya uğramış asidik metavolkanit ler üzerine uyumlu bir dokanakla granat-mika şistler gelir, inceleme alanındaki metamorfik serinin en üst düzeylerinde mermerler yeralır. inceleme alanında gnays düzeyleri içerisinde boyutları 30 m'ye ulaşabilen metagabrolar gözlenmektedir. Sil konumundaki bu kayalarda yaygın olarak kelifitik doku gelişmiştir. Olasılıkla Üst Pan-Afrikan yaşlı asidik metavolkanitler genelde Masif* in diğer yörelerindekilerle benzer stratigrafik konumda bulunmakla birlikte inceleme alanında istifin alt düzeylerindeki şistler içerisinde de yer yer merceksi yapıda metavolkanitler belirlenmiştir. Jeokimyasal veriler, bunların“ riyolit-dasit ”bileşiminde, kalkalkalen karakterli, adayayı volkanitler inin metamorfik eşlenikleri olduklarını göstermektedir. inceleme alanında metamorfik topluluğun dışında, kireçtaşı, serpatinlesmis ultrabazik kayalar ve lateritlerden oluşan bir toplulukta bulunmaktadır. Allokton birimler olarak isimlendirilen bu kayalar Menderes Masifi' ne ait metamorf itleri tektonik dokanaklarla üst 1 emektedir. Klipler seklinde gözlenen allokton birimler büyük olasılıkla Likva Napları' na ait kalıntılardır. Geçişlerini Alt Eosen- Oligosen' de tamamlayan bu naplar Menderes Masifi' nde son ana metamorf izmaya neden olmuşlardır. Neo,jen yaşlı karasal ve gölsel sedimentler gerek metamorfik temeli gerekse allokton birimleri uyumsuz dokanaklarla üstler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located south of Alaşehir in the ödemiş- Kiraz Submassif in the Menderes Massif and covers an area of approximately 190 km2. In ascending order, the rock succession of the region is given as follows: metamorphic basement belonging to the Menderes Massif, the allochtonous units which rest upon these metamorphites with tectonic contact and Neogene terrestrial sediments covering both of these units discordantly. The garnet-mica schist / muscovite-