Gediz ağzı açıklarında ağır metal dağılımı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 29879
  2. Yazar: A. DENİZ MÜLAZIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KAZIM DÜZBASTILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET: İzmir İç Körfezi, ağır metal kirliliği ile satüre haleledir. Orta körfez ve yakın çevresi bu kirliliğin tehdidi altındadır. Orta körfezin bir parçası olan Gediz ağzı açıklarında koordinatları belirli noktalardan alınan 4 karot ile 3 yüzey sediment örneğinin öncelikle ağır metal ( Mn, Cr, Zn, Cu, Co, Pb, Fe ) içerikleri incelenmiştir. Gediz ağzı açıklarında zenginleşme sırasının Mn > Cr > Zn > Cu > Co > Pb olduğu görülmüştür. Daha sonra, Gediz ağzı açıklarındaki sediment örneklerinde bulunan ağır metal değerleri benzer çalışmalarla karşılaştırmalı olarak verilmiş ve Gediz ağzı açıklarında ağır metal konsantrasyonlarının İzmir İç Körfez ve yakın çevresine göre daha düşük seviyelerde olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda ayrıca, Gediz ağzı açıklarında saptanan ağır metallerin deniz sedimentine“ transportunun ”nasıl olduğu üzerinde durulmuştur. Yapılan önceki çalışmalardan esinlenerek, Gediz ağzı açıklarındaki deniz sedimentlerinde ağır metal konsantrasyonunu belirlemekle yetinilmemiş, materyallere uygulanan“ özel kimyasal analiz ”yöntemi ile Gediz ağzı açıklarında ağır metallerin Biyojenik, Hidrojenik ve Terijenik (Karasal) formları belirlenmiştir. Alınan sonuçların ışığı altında Gediz ağzı açıklarındaki deniz sedimentlerine ağır metallerin taşınmasının genellikle Terijenik olduğu ve burada etken faktörün de Gediz olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Inner Bay of Izmir is saturated with heavy metal pollution. Middle Bay and it's near surroundings is also under threat of this pollution. First of all contents of heavy metals ( Mn, Cr, Zn, Cu, Co, Pb, Fe) in specimen of 3 surface and 4 core sediments are taken from the points where coordinates are known, at Gediz River opening region which is a part of middle Bay, are investigated. It has been found that order of pollution degree in surrounding of Gediz opening is: Mn >Cr >Zn >Cu >Co >Pb. Then the founded values of heavy metals of sedimented specimen in surroundings of Gediz opening are given comperatively with other similar studies and it has been shown that the concentrations of heavy metals In surroundings of Gediz opening are lesser degree than in Inner Bay of Izmir and its near surroundings. After that, we passed on our real aim; In which way and how the heavy metals transported into sea sediment at Gediz River opening surroundings. Under the impression of previous studies we have not been contented win only investigating the concentration of heavy metal in sea sediments at Gediz opening surroundings but also did investigated biogenic, hydrogenic and terrigenic forms of metals with special analysis. Under the light of the results we achieved, it has been indicated that transport of heavy metals into the sea sediments at Gediz opening surroundings in general and the Gediz River may be a causal factor here.