Bir çelik fabrikasında yanma havasının bilgisayarla simulasyonu
  1. Tez No: 29881
  2. Yazar: LEVENT HELVACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ÖZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu tezin amacı çelik endüstrisinde ısıl işlem fırınları için yanma havası kontrolünün enerji tüketimi üzerindeki etkilerini göstermektir. Simulasyon deneysel araştırma ve geliştirmenin en ucuz ve en güvenli yoludur. Bu sebeple, yanma havası denetimi ile ısıl işlem fırınlarındaki iyileşmeyi tahmin edebilmek için ısıl enerji simulasyon/ve modelleme yazılımı geliştirilmiştir. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm genel bir girişdir. İkinci bölümde, teorik ve pratik yanma işlemi, yanma verimliliği, ve yanma kontrol sistemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, ısıl işlem fırınları ve ısıl işlem fırınlarının dizayn gereklilikleri ve enerji tüketimleri sunulmuştur. Üçüncü bölümde, Asil Çelik ısıl işlem fırınları incelenmiştir. Isıl işlem fırınlarının ısıl enerji dengeleri de bu bölümde belirlenmiştir. Halen verilen yanma havası ile ısıl işlem fırınlarının enerji tüketimleri, ısıl enerji simulasyon ve modelleme yazılımı ile hesaplanarak değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, ısıl enerji simulasyon ve modelleme programı tanıtılmıştır. Son bölümde elde edilen sonuçlar sunulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to show the effect of combustion air control system on energy consumption at heat-treatment furnaces in a steel mill. Simulation is the cheapest and the safest way of experimental research and development. Therefore, energy balance simulation and modeling software is developed in order to predict improvements on heat treatment furnaces by combustion air control system. This thesis consists of six chapters. Chapter I is a general introduction. In the Chapter II, theoretical and actual combustion process, combustion efficiency and combustion control system are discussed. Heat treatment furnaces, their design requirements and its energy consumption are introduced in the Chapter İÜ. In the Chapter IV, heat treatment furnace at Asil Çelik is investigated. Energy balance of heat treatment furnace are described. The energy consumption with present air supply is estimated and evaluated by the energy balance simulation and modeling program. In the Chapter V, the energy balance simulation and modeling software are introduced. In the final chapter obtained results are presented and discussed.