Denizli il merkezinde görev yapan polislerinin ilk yardım eğitimi öncesi ve sonrasındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of the knowledge level of police officers before and after first aid education in Denizli
  1. Tez No: 298824
  2. Yazar: HALİS İLKE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TÜRKÇÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ülkemizde trafik kazaları, ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Trafik kazaları sonucunda her yıl yaklaşık dört bin kişi kaybedilmektedir. Bilinçli bir ilk yardımla bu ölüm oranları %20 kadar azaltılabilir. Bu çalışmamızda, olay yerine ilk ulaşan birimlerden olan polislerin ilk yardım bilgi düzeylerini tespit etmeyi amaçladık.Bu çalışmaya Denizli il merkezinde görev yapan 85 polis alındı. Katılımcılara eğitim öncesi bilgi düzeylerini ölçmek için 18 soruluk çoktan seçmeli bir test yapıldı. Verilen teorik ve pratik eğitim sonrası aynı soruların tekrar cevaplandırılması istendi.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are one of the leading cause of death in our country. Every year four thousand people die in traffic accidents. With adequate first aid death rates can be reduced up to % 20. In this study we aimed to identify the level of knowledge of first aid for police officers, who reach primarily to the scene. 85 police officers who work in Denizli included for his study. Participants tested with a test formed 18 multiple choice questions to measure level of knowledge. After theorical and practical education participants asked to answer same questions.