Denizli il merkezinde bulunan ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri ve ortaokullarda görev yapan branş öğretmenlerinin iş doyumunun incelenmesi
A research on the satisfaction level of the primary teachers who teaches in primary schools and the branch teachers who work in secondary schools in the city center of Denizli
- Tez No: 333475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırma, Denizli il merkezinde bulunan ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri ve ortaokullarda görev yapan branş öğretmenlerinin iş doyum düzeylerinin incelenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Denizli il merkezinde bulunan okullar oranlı tabakalı örnekleme tekniği uygulanarak 3 tabakaya ayrılmış ve bu okullarda görev yapan 494 öğretmen örneklem kapsamına alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu öğretmene ilişkin demografik özellikler, öğretmenin çalışma koşullarına ilişkin özellikler, öğretmenlik mesleğine ilişkin özellikler ve Minnesota İş Doyum Ölçeği?nin 20 sorudan oluşan kısa formundan oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 (for Windows) paket yazılımından yararlanılarak Ki-kare testi ve Fisher?in Kesin Ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamına alınan öğretmenlerin %52.8?inin kadın, %56.8?inin 36-50 yaş grubunda, %54?ünün ilkokulda görev yapmakta olduğu, %85.6?sının çocuk sahibi olduğu, %34.0?ünün 14-22 yıldır öğretmenlik mesleğini yaptığı, %69.6?sının görev yapmakta olduğu okula kendi isteği ile atandığı, %73.2?sinin seçme şansı olsa tekrar öğretmenlik mesleğini seçmek istediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This Research was planned and carried out in order to reveal the satisfaction level of the primary teachers who taught in primary schools and branch teachers who taught in the secondary schools in the city center of Denizli. The schools in Denizli city center were goupped into 3 by using the technique of Proportional Categorized Illustration and 494 teachers who taught in these schools were included into the illustration. For this research survey forms were used to collect data as the means. The survey form was consist of the demografic features releted to the teachers, the features related to working conditiouns, the features related to teaching as a profession and a short form of 20 questions of Minnesota Work Satisfaction Scale. The data which were got from the survey were analized through chı-square test and Fisher's Exact Test by using SPSS 15.0 packet software (for Windows). It was revealed that %52,8 of the teachers who paricipated in the survey were female, %56,8 were between the ages of 36-50, %54 worked at primary schools, %85,6 had children, %34 had been teaching for 14-22 years, %69,6 were appointed the school he/she had been working by his own desire, %73,2 would choose the same occupation if he/she had a chance to cheese.