Yetişkin kadınlarda orbital bölgenin antropometrik analizi ve yaşa bağlı değişiklikler
Anthropometric analysis of orbital region and age- related changes in adult women
  1. Tez No: 298828
  2. Yazar: FİGEN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmamızda yetişkin kadınlarında orbital bölgeye ait antropometrik ölçüm değerleri ve indeksleri belirledik.Çalışmamız yaşları 20- 87 arasında değişen rastgele örnekleme metoduyla seçilen 311 yetişkin kadının fotoğraflarından çeşitli antropometrik ölçüler alınarak yapılmıştır. Katılımcıların yaşlarına göre genç(20?44), orta yaş(45?59 ve yaşlı(60 ve üstü olmak üzere üç grup oluşturulmuştur. Gençlerden 103 kişi, orta yaşlılardan 109 kişi ve yaşlılardan 99 kişi olmak üzere toplam 311 kişi değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcılar, yüz, orbita ve göz gelişiminde herhangi bir hastalık, konjenital anomali, travma veya cerrahi öyküsü olmayan, yalnız Türkiye' de doğup büyüyen sağlıklı bireylerden oluşturulmuştur.Yüze ait antropometrik noktalardan faydalanarak fotoğraflar üzerinde; yüz uzunluğu, yüz genişliği, interpupillar mesafe, iç kantal mesafe, dış kantal mesafe, iki kaş arasındaki mesafe, nazofrontal açı, sağ iç kantal açı, sol iç kantal açı, sağ dış kantal açı, sol dış kantal açı, sağ palpebral fissure alanı, sol palpebral fissure alanı, sağ görülebilir iris alanı, sol görülebilir iris alanı, sağ palpebral fissure uzunluğu, sol palpebral fissure uzunluğu, sağ palpebral fissure genişliği, sol palpebral fissure genişliği, sağ kaş yüksekliği, sol kaş yüksekliği, sağ iç kantus ile kaşın iç bitiş noktası arasındaki mesafe, sol iç kantus ile kaşın iç bitiş noktası arasındaki mesafe, sağ dış kantus ile kaşın dış bitiş noktası arasındaki mesafe, sol dış kantus ile kaşın dış bitiş noktası arasındaki mesafe, sağ kulak ile dış kantus arasındaki mesafe, sol kulak ile dış kantus arasındaki mesafe ölçülmüş bu değişkenlere boy ağırlık ve sigara öyküsü eklenerek toplam 30 parametre değerlendirilmiştir.Yapılan analiz sonucunda; sağ ve sol orbital bölgelerden ayrı ayrı alınan ölçüm sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kaş yüksekliği, iç kantus ile kaşın iç bitiş noktası arasındaki mesafe, dış kantus ile kaşın dış bitiş noktası arasındaki mesafe, dış kantal mesafe, nazofrontal açı, iç kantal açı, dış kantal açı, palpebral fissure alanı, görülebilir iris alanı, palpebral fissure uzunluğu, palpebral fissure genişliği ölçümleri ve orbital genişlik indeksi yaş grupları arasında farklılık göstermiş bu parametreler yaş arttıkça azalmıştır. Yüz uzunluğu ve yüz genişliği parametreleri ise orta yaş grubunda genç ve yaşlı gruba göre daha fazla bulunmuştur. İnterpupillar mesafe, iç kantal mesafe, iki kaş arasındaki mesafe, kulak ile dış kantus arasındaki mesafe ölçümlerinde ise yaşa bağlı olarak istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı değerlendirilmiştir.Araştırmamız sonucunda Türk toplumunda kadınlarda; yüz uzunluğu“orta”kategorisine, yüz genişliği“çok dar”kategorisine, iç kantal mesafe“dar”ve dış kantal mesafe“geniş”kategorisine girmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we determined certain anthropometric measurements and indices of orbital region in the adult women.In our study performed on 311 randomly selected adult women whose age was changing between from 20 to 87 years. The women included in the study, divided in to three age groups young (19-44 years), middle -aged (45-59 age) and elderly (60 years and upper).Young groups 103 people, middle-aged group109 people, and elderly group 99 people total 311 people were taken to be evaluated. The participants with no history of trauma or surgery development of any disease, congenital anomaly face, eye orbit which was selected only healthy subjects.Make use of the anthropometrics points to face on photographs; face length, face width, interpupillar distance, inner canthal distance, outer canthal distance, the distance between the two eyebrows, nazofrontal angle, the right inner canthal angle, the left inner canthal angle, the right outer canthal angle, left outer canthal angle, the right palpebral fissure area, the left palpebral fissure area, right visible iris area, left visible iris area, the right palpebral fissure length, the left palpebral fissure length, the width of the right palpebral fissure, the left palpebral fissure width, right height of eyebrow, Height of the left eyebrow, right eyebrow with the internal canthal distance between the inner end point, ending point, the distance between the inner eyebrows with left internal canthal, with the right outer eyebrow canthal distance between the outer end point, ending point, the distance between the outer left eyebrow with external canthus, the distance between the outside of the right ear, left ear, with the measured distance between the external canthus size by adding weight to these variables and smoking history were assessed a total of 30 parameters.As a result of the analysis, in the right and the left orbital region separately, significant differences were found between the measurement results. Eyebrow height, the distance between the inter canthus with the explicit requirement for the internal end point, ending point, the distance between the outer eyebrows with external canthus, outer canthal distance, nazofrontal angle, angle of the inner canthal, outer canthal angles, palpebral fissure area, visible iris area, palpebral fissure palpebral fissure length and width measurements of the orbital width index differed between age groups age increases Face length and width parameters of the middle age group was higher than for younger and older groups. Interpupillar distance internal canthal distance, the distance between the two eyebrows, the ears and the measurement of the distance between the external canthal depending on the age difference is not statistically significant, were evaluated. our investigation of Turkish women, face length“medium ”category, face width,“a very narrow ”internal canthal distance“tight ”, and the external canthal distance“wide ”fall into the category.