Pasif sigara içimine maruz kalan pneumonili çocuklarda oksidatif stres kapiller kan oksijen satürasyonu ve antioksidan enzim aktiviteleri
Oxidative stress, capillary blood oxygen saturation and antioxidant enzyme activities ın children with pneumonia exposed to passive smoking
- Tez No: 298835
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ZİYA KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sigara dumanında bulunan zararlı radikaller oksidan-antioksidan dengeyi bozarak hücre ve dokularda oksidatif hasarı artırmakta, hücresel lipit ve lipoproteinlerde hasara ve fizyolojik işlevlerinde yetersizliğe neden olmaktadır. Sigara dumanındaki serbest oksijen radikalleri (CO vb) hemoglobine bağlanarak oksijen bağlanmasını baskılamakta, oksijen konsantrasyonu ve antioksidan enzimleri etkileyebilmektedir. Küçük çocuklar pasif sigara içimine erginlerden daha duyarlıdır. Ayrıca çocuklarda pasif içiciliğe maruz kalma ile solunum semptomları ortak seyreder. Vücutta oluşan asit-baz dengesizliklerine klinik yaklaşım özellikle kritik hastalarda önem kazanmıştır. Bu yöntemi kullanma, metabolik asit-baz bozukluklarının kantitatif tanımlamasını, akciğerler, böbrekler ve karaciğer sirozu gibi metabolik asit-baz bozukluklarını anlamayı kolaylaştırmıştır. Çocuklarda yaygın biçimde bulunan pneumonide antioksidan savunma etkilenebilir, pasif sigara içimi de oksidatif stresi artırabilir. Sigara içimi ve pneumoniye bağlı oksidatif stres ve metabolik asitlerin artması, pulmoner hastalıkların etyopatogenezinde önemli rol oynayabilir. Pasif sigara içimine maruz kalan çocuklarda kapiller kan oksijen satürasyonunu (KOS) etkilenebilir; oksidatif stres (TOS: total oksidan statü ve OSI: oksidatif stres indeksi) artabilir, toplam antioksidan statü (TAS) zayıflayabilir; daha da önemlisi sigara içimi ve pneumoni, dünyada her yıl 3?4 milyon çocuğun ölmesine neden olabilmektedir. Süperoksit dismütaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon redüktaz (GRx) gibi endojen antioksidanlar serbest radikallerin oksidatif hasarını azaltabilir. Bu antioksidan enzimlerin aktivitesi ile diğer oksidan, antioksidan değerler pasif sigara içimi ve pneumoniye bağlı olarak oluşan oksidatif stresten olumsuz etkilenebilirler. Araştırma, 0-4 yaşları arasında akut pneumoni teşhisi ile hastaneye yatırılan çocuklardan teşhis amacı ile biyokimyasal analizler için alınan ve atılacak olan kan örnekleri ve kontrolleri üzerinde yürütülecektir. Tüm örneklerden elde edilecek veriler istatistiksel olarak analiz edilecektir. Örnekler dört gruba ayrılacaktır. Birinci grup pasif sigara içimine maruz kalmayan kontroller, ikinci grup pasif sigara içmine maruz kalmayan ancak pneumonili olanlar, üçüncü grup pasif sigara içimine maruz kalan ancak pnemoni olmayanlar, dördüncü grup ise hem pasif sigaraya maruz kalan hem de pneumoni olanlar çoculardan alınan örneklerden oluşacaktır. Çalışma, pasif sigara içimine maruz kalan pneumonili çocuklarda TAS, TOS, OSI, KOS, laktik asit (LA) değerleri ile SOD, GPx, GRx ve miyeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri araştırılacaktır.Çalışmanın sonuçlarına göre pasif sigara içimi ile sigara içimi ve pnömoni bulunan çocuklarda oksidatif stresin arttığı, total antioksidan statü değerlerinin azaldığı, sadece sigaraya maruz kalmanın da oksidatif stresi arttırdığı gözlemlenmektedir. Sigaraya maruziyet ve pneumoninin MPO aktivitesini yükselttiği, kapiller kan oksijen saturasyon değerlerinin özellikle pnömonili çocuklarda kontrol grubuna göre oldukça azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cigarette smoking contains harmful free radicals. These radicals may damage balance of oxidants/antioxidants and these processes cause oxidative damages on lipoproteins in cells and tissues. Oxidative damages may cause destruction of cellular membranes and insufficiency in physiological functions of the all cells. And also, reactive oxygen species in cigarette smoking (CO eg) bound hemoglobin in erythrocytes, reduce binding of oxygen to hemoglobin and may effect the oxygen concentration and antioxidant enzymes. These radicals may play an important role in ethiopathogenesis of the diseases in cardiopulmonary system. Infants are more sensitive to passive smoking than adults. In addition, exposure to passive smoking is associated with respiratory symptoms in children. Clinical approach to acid-base disturbances in environment of the body has been increasingly applied to clinical practice, especially in the critical patients and this approach facilitates a quantitative description of metabolic acid-base disorders. Using this methodology, some clinical conditions such as renal failure, postcardiopulmonary arrest, and hepatic cirrhosis have already been detailed. It may be affected the antioxidant defence in pneumoniae commanly in children, and also increase oxidative stress in children with pneumonia exposed to passive smoking. And thus, increasing oxidative stress and metabolic acids bound passive smoking and pneumoniae in children may play an important role in ethiopathogenesis of pulmoner diseases. Capillary blood oxygen saturation may be affected, antioxidant defense system may decrease and oxidative stress may increase in children exposed to passive smoking. Moreover, cigarette smoking and pneumoniae may be caused the death of three and four millions children in every year. Endogen antioxidants such as suoeroxid dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), glutathione reductase (GRx) may reduce the oxidative damage of free radicals. The activity of these enzymes and oxidan-antioxidan status may affect by oxidative stres produced in active-passive smoking and pneumonia. The investigation was carried out in blood samples taken from children with 0-4 ages. The blood samples were divided four groups and the results will be analysed by statistical software. The first group was not exposed to passive smoking as control; the second group was not exposed to passive smoking, but with pneumonia, and the third group was exposed to passive smoking, but not pneumonia, the fourth group was exposed to passive smoking and with pneumonia. Therefore, this study was designed to investigate the pulsation rate, TAS, TOS, KOS, OSI, LA values and SOD, GPx, GRx and MPO activities in children with pneumonia exposed to passive smoking.According to the results of the study, smoking and passive smoking with increased oxidative stress in children with pneumonia decreased total antioxidant status values, only the exposure to smoking increases oxidative stress is observed. Pneumoninin exposure to smoke and raised the activity of MPO, capillary blood oxygen saturation values than the control group, especially in children with pneumonia were much reduced