Propofol ile anesteziye alınan kolelithiazis hastalarında kapiller kan oksijen satürasyonu oksidatif stres ve antioksidan enzim aktiviteleri
Patients received anesthesia with propofol kolelithiazis capillary blood oxyge saturation, oxidative stress and antioxidant enzyme activities
  1. Tez No: 298836
  2. Yazar: ZEYNEP AĞLAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Safra taşı hastalığı gelişmiş ülkelerde sık görülen bir sorundur. Prevelansı yaş,cinsiyet ve etnik gruplara göre değişir. Otopsi ve klinik incelemeler erişkinlerin en az%10'unda safra taşı olduğunu göstermektedir(2).Safra kesesi hastalıkları nedeniyle uygulanan kolesistektomi, en sık yapılan karınameliyatıdır. Safra kesesi taşları genellikle asemptomatiktir ve prevalansı yaşla birlikteartar. 60 yaşına gelmiş kadınların % 30'unun, erkeklerin ise % 15'inin safra keselerinde taşbulunduğu saptanmıştır(1).Cerrahi girişimler oksidatif strese yol açarlar. Kolesistektomi ameliyatında iskemi,ameliyat sonrası dönemde ameliyat öncesi döneme göre oksidatif streste anlamlı derecedeartış görülebilir. Ameliyat öncesi aralarında oksidan stres olarak herhangi bir farkbulunmayan her iki hasta grubunda da, ameliyat sonrasında TAS değerlerinde literatürleuyumlu olarak anlamlı derecede düşme saptanmıştır (1)Kolelithiazis hastalarında preop ve postop dönemde kapiller oksijen saturasyonu,laktik asit, oksidatif-antioksidatif durumları araştırılmıştır. Çalışmamızda, Kolelithiazishastalarında literatürle oksidan - antioksidan parametreleri ve ameliyat ile ilişkileriniaraştırdık.İstatistiksel analizler SPSS Versiyon 11.5 (SPSS Inc. Chicago USA) bilgisayarprogramı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Grupların ortalamaları arasındaki farkın önemiStudent's t testi ile karşılaştırılmıştır. Parametreler arasındaki ilişki Pearson korelasyonanalizi ile araştırılmıştır.Elde ettiğimiz bulgulara göre, Kolelithiazis hastalarının ve kontrol grubununpreoperatif ve postoperatif dönemde Hastaların oksidan parametreleri olanmyeloperoksidaz ,Total oksidatif stres ve Oksidatif stres İndeksi değerleri ile Kapiller kanoksijen saturasyonu ve Laktik asit değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Kolelithiazis hastalarının ve kontrol grubunun preoperatif dönem ile kontrol grubuarasında yaptığımız çalışmada hastaların oksidan parametreleri olan Total Oksidatif Stres,Oksidatif Stres İndeksi değerleri ile antioksidan enzimler olan GSHPx, SOD değerleri ilekapiller kan oksijen saturasyonu ve laktik asit değerleri istatistiksel olarak anlamlıbulunmuştur.Kolelithiazis hastalarının ve kontrol grubunun postoperatif dönem ile kontrol grubuarasında yaptığımız çalışmada hastaların oksidan parametreleri olan myeloperoksidaz ileantioksidan enzimler olan GSHPx, GSHRx, SOD değerleri ile kapiller kan oksijensaturasyonu ve laktik asit değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Bulgularımız ışığında, ameliyatın kolelithiazis hastalarında oksidatif stres indeksinidüşürdüğünü, antioksidan değerlerini artırdığını, kapiller kan oksijen saturasyonunudüşürüp laktik asit değerini yükselttiğini belirledik.
Özet (Çeviri)
Gallstone Disease is a problem seen frequently in developed Countries. Itsprevalence is changing according to age, sexuality and ethnic groups. Autopsy and clinicalexaminations are shows that at least 10% of adults have gallstones (2). Cholecystectomywhich is applied for gall diseases is the most frequent done abdomen operation. Gallstonesare generally asymptomatic and its prevalence increases with age. It is determined that30% of women and 15% of men those are 60 years old has stone in their galls (1).Surgical approaches cause oxidative stress. A significant rise can be seen on oxidativestress after ischemia surgery at cholecystectomy operation compared to before ofoperation. As compatible with literatures, after operation, it is determined a significantdecrease at TAS values of two groups of whose oxidative stress was not different beforeoperation (1).At terms of preop and pospop of Kolelithiazis patients, lactic acid, oxidativeantioxidativestatus has been researched. In our study, we searched oxidant-antioxidanparameters by literatures and relation of those with operations on Kolelithiazis patients.Statistical analysis has been realized by computer program of SPSS Version 11.5(SPSS Inc. Chicago USA). The importance of difference between averages of groups hasbeen compared by Student?s test. Relation between parameters has been searched withPearson co-relation analysis.According to symptoms we obtained, myeloperoxidase, total oxidative stress andCapillary blood oxygen saturation with oxidative stress index values and lactic acid valuesof Kolelithiazis patients and control group at preoperative and postoperative terms hasbeen found meaningful.At the study we did between Kolelithiazis patients and control group atpreoperative and it has done with control group, values of total oxidative stress, oxidativestress index and antioxidant enzymes GSHPx, SOD values, capillary blood oxygensaturation, lactic acid values which are oxidant parameters have been obtained meaningfulstatistically.At the study we did between Kolelithiazis patients and control group atpreoperative and it has done with control group, values of myeloperoxidase wandantioxidant enzymes GSHPx, SOD values, capillary blood oxygen saturation, lactic acidvalues which are oxidant parameters have been obtained meaningful statistically.Under luminary of our symptoms, we detect operation?s decreasing oxidativeindex at Kolelithiazis patients and increasing antioxidant value, also decreasing capillaryblood oxygen saturation and increasing lactic acid value.