Mersin ilinde çocukluk çağı akut gastroenteritlerinde campylobacter türlerinin görülme sıklığı
The frequency of campylobacter species in childhood acute gastroenteritis in Mersin city
- Tez No: 298882
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Akut gastroenteritler bütün dünyada çocuklar için önde gelen morbidite vemortalite nedenleridir. Campylobacter türleri çocukluk çağı gastroenteritlerininönde gelen nedenleri arasında yer almaktadır. Campylobacter'lerin kültürleri özelkoşullar gerektirdiği ve maliyeti yüksek olduğu için ülkemizde rutin olarakyapılamamakta ve görülme sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda 0-14 yaş grubu çocukluk çağı gastroenteritlerinde, Campylobacter türlerininsıklığının tespit edilmesi ve Campylobacter türlerinin klasik ve moleküleryöntemlerle belirlenmesi amaçlanmıştır. Akut gastroenterit yakınması ilebaşvuran 0-14 yaş grubunda 537 hastanın dışkı örneği termofilik Campylobactertürleri yönünden konvansiyonel kültür yöntemleri ve PZR-RFLP yöntemi ileincelendi. Selektif besiyerleri kullanılarak yapılan kültür yöntemleri ile 24 (%4,46)hastada Campylobacter izole edilirken, direk dışkıdan PZR-RFLP yöntemi ile 22(%4,09) hastada Campylobacter izole edildi. Klasik ve moleküler yöntemle 24suştan 22'si C. jejuni 2'si C. coli olarak tiplendirildi.
Özet (Çeviri)
Acute gastroenteritis is most common cause of morbidity and mortalityworldwide. Campylobacter species are special causes of childhood gastroenteritis.Campylobacter culture needs special conditions and cost of the culture is expensiveso Campylobacter culture does not apply routinely therefore its frequency isunknown in our country. The aim of this study is to detect frequency ofCampylobacter species in 0-14 age childhood gastroenteritis and to identifyCampylobacter species by classical and molecular methods. In this study, a total of537 faecal samples obtained from between 0-14 age groups which suffering acutegastroenteritis over a thirteen-month period were investigated by culture andPCR-RFLP for Campylobacter species. While Campylobacter was isolated 24(4,46%) of patients by using selective culture methods, Campylobacter was isolated22 (4,09%) of patients from direct stool samples by PCR-RFLP. The 22 of 24strains were identified as C. jejuni and two of 24 strains were identified as C. coliby classical and molecular methods.