Evli bireylerde bağımlı ve özerk (sosyotropik-otonomik) kişilik özellikleri, empati ve mutluluk düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between dependent and ındependent (sociotropic-autonomic) personality characteristics, empathy and happiness level in married persons
  1. Tez No: 298892
  2. Yazar: MELTEM TOSYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENAL İNCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerde, bağımlı ve özerk (sosyotropik-otonomik) kişilik özellikleri, empati ve mutluluk düzeyi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini evli olan 201 kadın, 154 erkek, toplam 355 birey oluşturmuştur.Çalışmada, bu amaçla, bireysel bilgi formu, sosyotropi-otonomi ölçeği, empatik eğilim ölçeği ve ilişkilerde mutluluk ölçeği kullanılmıştır.Yapılan çalışmada alınan sonuçlara göre;Evlilikte önemli karar alma davranışının otonomik özelliklerden; kendisinin ve eşinin eğitim düzeyi, aile tipi, eşlerin dünya görüşü, yaşamdan memnun ve gelecekten umutlu olmanın sosyotropik özelliklerden etkilendiği saptanmıştır.Sosyodemografik özellikler ile evlilik yaşantısına yönelik değişkenlerin , evli bireylerde empatik eğilimi ve ilişkilerde mutluluğu etkilediği bulunmuştur.Evli bireylerde, sosyotropi, otonomi, empatik eğilim ve ilişkilerde mutluluk ile cinsiyetleri, yaşadıkları yerler ve evlilik sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmamıştır.Değişkenlerin korelasyonlarına bakıldığında, sosyotropi ile otonomi ve empati ile mutluluk arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between sociotropic-autonomic personality characteristics, empathy and happiness in married couples were examined. The sample of this study consists of 355 subjects, 201 female and 154 male.Sociotropy-autonomy scale, empathic tendency scale, and happiness in relationships scale were applied to the subjects and socio-demografic information was obtained with a form prepared by the researcher.The results of the study indicated that taking important decisions in the family is related with autonomic features, the education level of self and the spouse, type of family, married couple's general view of life, the satisfaction with daily life and the hope of future is related to sociotropic characteristics.As for the relationship between sociodemographic characteristics and marrital variables, there is a relationship between happiness and emphatic tendency in relationships in married persons. There is no statistically significant difference between gender, marriage number, residency, autonomy - sociotropy, emphatic tendency and happiness in relationships of married persons.According to the findings obtained from the study there is a correlation between sociotropy-autonomy, empathy and happiness. The results of this study are discussed with previous findings.