Tenisçilerde performans ile kan nitrit düzeyleri ve toparlanma kapasitesi arasındaki ilişkiler
The relatıonshıps between performance, blood nıtrıte levels and recovery capacıty ın tennıs players
- Tez No: 298893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KUTLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nitrik oksit (NO) vazodilatör, antioksidan özelliklere sahip ayrıca kan glikoz (GL) ve laktat (LA) metabolizmasında da rolü olan bir gazdır. Tenisteki performans, ?groundstroke? dediğimiz forehand/backhand vuruşları, servisin hızları ve isabet başarı yüzdesi ile tenise özgü hareketleri tekrarlı olarak gerçekleştirebilme kapasitesine bağlıdır. Literatürde NO' nun tenis performansı, LA düzeyleri ve LA eliminasyonu ile ilişkilerini birlikte inceleyen bir çalışmaya rastlanmadı. Bu nedenle bu çalışmada; düzenli olarak antrenman yapan 20-30 yaş arası elit erkek tenis oyuncularında (n=20), kortta bir egzersiz modeli geliştirerek; performans yüzdesi, NO, LA ve GL parametreleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlandı.Bu modelde; şiddeti top atış hızı ile belirlenen ve gittikçe artarak maksimale kadar süren ve aralıklı 4 periyottan oluşan ve toplam 14 dk. süren bir forehand/backhand vuruşu gerçekleştirilmiş olup isabet yüzdesi de performans olarak tanımlanmıştır. Bu maksimal egzersiz periyodundan hemen sonra da 20 dk.'lık pasif toparlanma periyodu başlatılmıştır. Her bir periyot ve toparlanma sonrasında alınan parmak ucu kanlarından belirlenen parametreler ile performans arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sporcuların fiziksel ve fizyolojik (Anaerobik eşik) ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nitric oxide (NO) is a gas that has vasodilator, and also have antioxidant properties in blood glucose (GL) and lactate (LA) that is involved in metabolism. Tennis performance, groundstroke and service accuracy with a tennis-specific movements the capacity to depends on perform repetitively. The relationship between NO, LA levels and LA elimination in tennis performance has not been investigated to date. Therefore, the aim of this study is to investigate the elite tennis players between ages of 20-30 who are engaged in a training of a developed exercise model of performance, NO, LA and GL parameters.After the period of maximal exercise, followed by the 20 min passive recovery period was started. Relationships between fingertip blood parameters of each training and recovery period, and performance were investigated. Athletes' physical and physiological parameters (anaerobic threshold) were measured. Data were analyzed using the SPSS 12.0 statistical program, significance as p value