Futbolcularda dominant ve nondominant ayağa hareket yaptıran kasların kuvvet düzeyi ile ayakta dengelenmeye olan etkilerinin incelenmesi
Investıgatıon of strength levels of muscles that move the domınant and nondomınant foot and effects of thats on balance ın football players
  1. Tez No: 298930
  2. Yazar: MERT İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SONER ÖZSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Anatomy, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı futbolcularda dominant ve nondominant ayağın denge yeteneklerini incelemek, her iki ayakta, ayak bileğini hareket ettiren kasların kuvvet düzeyi ile denge yetenekleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Gereç ve Yöntem: Araştırma deneysel araştırma türündedir. Katılımcılar yaş ortalaması 22,29 ?5,08 olan amatör futbolculardır (n=17). Katılımcıların dominant ve nondominant ayaklarını belirlemek amacıyla WFQ-R Anketi uygulandı. Dinamik denge ölçümüne ilişkin veriler, TecnoBody Pro-Kin Type B 252 Test Cihazı ile ayak bileği güç ölçümleri ise Cybex Norm Isokinetic Dinamometre ile gerçekleştirildi. Dominant ve nondominant ayağın, ayak bileklerine ilişkin dört yönlü güç değerleri ile her iki ayağın denge yetenekleri arasındaki ilişkilere bakıldı.Verilerin analizinde SPSS for Windows 11.0 versiyonu kullanıldı. Ortalama değerler dikkate alınarak, frekans analizleri, betimleyici istatistikler, nanparametrik eşleştirilmiş gruplar testi ile korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the balance ability of the footballers dominant and nondominant foot, to present the relation between the strength level and the balance ability of the muscles which moves the ankle at both foot.Materials and Methods: Research is a kind of experimental research. Participants are amateur footballers (n=17) whose average of the ages are 22,29 ?5,08 to determine the participants dominant and nondominant feet ?WFQ-R poll?, for the data of the dynamic balance measure ?TecnoBody Pro-Kin Type B 252 test device? and to measure the strength of the ankle ?Cybex Norm Isokinetic Dinamometer? used. The relation between the ankles of the feet ?four way power rate? and ?balance ability? of the feet examined.For data analysis ?SPSS for Windows 11.0? version used. By considering avarage values frequency analysis, descriptive statistics, nanparametric two related samples tests and correlation tests were used.