Hematolojik malignitelerde semptom kontrolü
Symptom control in hematological malignancies
- Tez No: 298929
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. ÇİÇEK FADILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Hematology, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
AMAÇ: Ortaya çıkan belirti ve semptomlar, semptom yönetimi modeli parametrelerine uygun ölçekler doğrultusunda belirlemek ve semptom kontrolünü değerlendirmek.GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmanın örneklemini, 20.11.2009 ? 30.05.2010 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı'nda hem ayaktan hem de yatarak tedavi almak için başvuran, araştırma sınırlılıklarına uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 40 yatarak tedavi gören, 100 ayaktan tedavi gören hasta oluşturmuştur Araştırma verileri hastalar ile birebir görüşme tekniği ile toplanmıştır. Memorial Semptom Tanılama Skalası, Hasta Tanıtım Formu, Karnofsky Performans Skalası, SF- 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Öz-Bakım Gücü Ölçeği kullanılmıştır Araştırmadan elde edilecek verilerin analizi SPSS 15.0 ve 17.0 paket programında gerçekleştirildi.BULGULAR: Yapılan çalışma sonucuna göre ayaktan tedavi gören hastaların %52 si erkek, %34'ü 50-59 yaş grubu arasında, %81'i evli % 28'i lise mezunu, % 46'sı emekli, % 42'si SSK' ya bağlı, %57'si ilde yaşamakta, % 51' i eş ve çocuklarla yaşamakta ve % 46'sının gelir giderlerini karşıladığı bulunmuştur. Yatarak tedavi gören hastaların % 57.5'i kadın, % 35'i 18-29 yaş grubu , % 67.5'i evli, % 32.5'i lise mezunu, % 22.5'i emekli ve % 20'si öğrenci, emekli sandığına ve SSK' ya bağlı olan hasta oranları eşit (% 42.5) olarak saptanmıştır. ytgh % 32.5'i HL, %25'i AML tanılı, ayaktan tedavi gören hastaların %43'ü NHL tanılıdır. KPÖ puanı ytgh'ın ortalaması :59.25±12.68, ayaktan tedavi gören hastalar'in ortalaması : 65.20±11.41 bulunmuştur. memorial semptom tanılama skalası (MSTS) alt skalaları tüm hastalar için dağılımı MSTS- GDİ ( global distres indeks) ortalaması :1.537±0.79, MSTS- fiziksel ortalaması :1.30±0.77, MSTS- psiko ortalaması : 1.44±0.92, total memorial semptom tanılama skalası (TMSTS) ortalaması :1.13±0.57 saptanmıştır. SF-36 yaşam kalitesi alt gruplarından mental sağlık alt ölçek puanı ytgh ve ayaktan tedavi gören hastalarda en yüksek çıkmıştır. Ayaktan tedavi gören hastalar için ortalama :66.36, ytgh için : 59.80 bulunmuştur. Rol kısıtlılığı- fiziksel iki grup arasında en düşük ölçek puanını almıştır.Ayaktan tedavi gören hastalar için :15.50, ytgh için :25 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Determination of the newly-occuring indicators and symptoms in accordance with the scales which are suitable for the symptom management parameters and the evaluation of the symptom control.MATERIAL AND METHOD: The sample of the research was formed by 40 ,inpatients, and 100 outpatients between the dates of 20.11.09-30.05.2010 in the Hematology Department of Internal Diseases in Aegean University Medical Faculty. Research data was collected by making face-to-face interviews with the patients. Memorial Symptom Definition Scale, Patient Introduction Survey, Karnofsky Performance Sclae, SF-36 Life Quality Scale, Self-Care Agency Scale were used. Data obtained from the research were analyzed in the SPSS 15.0 and 17.0 software package programs.FINDINGS: According to the results of the study; %52 of the outpatients were found to be male, % 34 of them were found to be in the 50-59 age group, % 81 of them were found to be married, % 28 of them were found to be high school graduates, % 46 of them were found to be on pension, % 42 of them were found to be on SSK pension, % 57 of them were found to be living in urban areas, % 51 of them were found to be living with their spouses and children and %46 of them were found to have equal income and spending. % 57.5 of them inpatients were found to be female, % 35 of them were found to be in the 18-29 age group, % 67.5 of them were found to be married, % 32.5 of them were found to be high school graduates, % 22.5 of them were found to be on pension, % 20 of them were found to be students, and the ratio of them getting pension from SSK and Pension Fund were found to be equal (% 42.5). % 32.5 of inpatients have HL, % 25 of them have AML diagnosis, % 43 of outpatients have NHL diagnosis. KPO score inpatients average was found as : 59.25±12.68, outpatients average was found as : 65.20±11.41. In the distribution of the subscales of the Memorial Symptom Assessment Scale (MSAS); Memorial Symptom Assessment Scale -GD1 (Global Distress Index) average was found as : 1.537±0.79, Memorial Symptom Assessment Scale - physical average was found as :1.30±0.77, Memorial Symptom Assessment Scale - psycho average was found as : 1.44±0.92, Total Memorial symptom Assessment Scale (TMSTS) average was found as : 1.13±0.57. Among the SF-36 QoL subgroups; mental health subscale score were found to be higher in inpatients and outpatients. Average score was found as : 66.36 for outpatients and : 59.80 for inpatients. Rol limitation-physical were found to have the lowest scale score among two groups ( :15.50 for outpatients, : 25 for inpatients).