Beyşehir Gölü güneyi - Çetmi yöresinin stratgrafisi
Stratigraphy of the southern part of Beyşehir Lake - Çetmi region
- Tez No: 29894
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek. Lisans Tezi BEYŞEHİR GÖLÜ GÖNBYİ-ÇETMİ YÖRESİNİN STRATİGRAFİSİ Erkan EKMEKÇİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Vedia TOKER 1993, Sayfa: 85 Jüri : Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Nurettin SONEL Prof. Dr. Baysal BATMAN Orta Toroslarm batı bölümünde yer alan inceleme alanında otokton ve/veya paraotokton konumlu Geyikdagı Birliği ile allokton kunumlu Aladağ Birliği 'ne ait birimler yüeylemektedir. Geyikda&ı Birligi'ne ait birimler Geç Liyas-Lütesiyen zaman aralığında çökelmiş karbonat ve kırıntılı kayaçlardan oluşurlar. Bu birimler kendi içerisinde stratigrafi istifleri, litoloji ayrıcalıkları ve tektonik hatlar dikkate alınarak dört yapısal birime ayrılmıştır. Bunlar alttan üste ve batıdan doğuya doğru; Melikdağ Birimi, Döşdagı Birimi, Yelekdagı Birimi, akseki Birimi'dir. Bu yapısal birimlerin herbiri yer yer farklı formasyonlar içerirler ve birbirleri üzerinde bindirmeli yapılar oluştururlar, Aladag Birligi'ne ait olan birimler ise allokton konumlu olup Akseki Birimi üzerinde tektonik olarak yer alırlar. Liyas-Geç Senoniyen yaşlı Çamlık formasyonu ve ofiyolitler ile temsil edilen bu birimler bölgeye Lûtesiyen sonrası yerleşmişlerdir. Çalışma alanında izlenen kıvrımlı, kırıklı ve bindirmeli tektonik yapılar, büyük ölçüde Geç Tortoniyen * de gelişen KD-GB yönlü sıkıştırma kuvvetlerinin etkisi altında oluşmuştur. Buna bağlı olarak gelişen en belirgin yapı stili bindirmelerdir. Geyikdağı otoktonunda ayırt lanan dört ayrı yapısal birimin sınırları bu bindirmelerle belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELERİ Geyikdağı Birliği, Orta Toroslar, Zilan formasyonu, Litostratigrafi, Akseki Birimi, Kretase, Paleosen, Eosen.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis STRATIGRAPHY OF THE SUOTHERN PART O? BEYŞEHİR LAKE-ÇETHİ REGİON Erkan EKMEKÇÎ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Vedia TOKER 1993, Page: 85 Jury : Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Nurettin SONEL Prof. Dr. Baysal BATMAN The area investigated is located in the western part of the Central Taurides in which units crop out belonging to the autochthonous and/or paraautochthonous Geyikdağı Group and allochthonous Aladag Group. Geyikdağı Group comprises carbonates and detrital rocks of Late Liassic to Lutetian. These deposits are divided into four structural units according to the stratigraphic position, lithological differences and tectonical lines. These structural units from bottom to top and west to east are Melikdag, Doşdagı, Yelekdagı and Akseki units. Each of them contains different formation in place and these units have been thrust ed on top of eachother. Rock units belonging to the Aladag Group are allochthonous units which tectoniccaly overlie the Akseki unit. These units comprise the Liassic-Late Senonian aged Çamlık formation and ophiolites that have been emplaced after Lutetian in age. Tectonic structures of folding, fracturing and thrusting that observed in the study area are the result of the compressional forces acting along NE-SW direction of Late Tortonian. Thrusting is the most important geological structure formed by this force. The boundries of four different structural units which are distinguished from the Geyikdağı otochthonous has been determined according to these overthusts. KEY WORDS i Geyikdağı Group, Central Taurides, Zilan formation, Lithostratigraphy, Cretaceous, Paleosene, Eocene.