Bilecik-Söğüt altın mineralizasyonunun incelenmesi
The Investigation of Bilecik-Söğüt gold mineralization
  1. Tez No: 29895
  2. Yazar: ÖNDER KAYADİBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN AYDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bilecik ili Söğüt ilçesi Asar tepe-Kurdanlık mevkii altın cevherleşmesi mineralojik petrografik jeokimyasal ve jeoistatistik açıdan incelenerek cevher mineralleri, al t er as yon özellikleri belirlenmiş ve cevherleşmenin kökeni ortaya konulmuştur. Ayrıca 90 km iik bir sahanın lrlOOOO ölçekli jeolojik haritası yapı İmi s tır. İnceleme alanında yaşlıdan gence doğru aşağıdaki birimler yüzeyi emek t edi r ? Jura öncesi yaşlı Temel Karmaşığı Söğüt magma t i ti er i. Çal ti met amorf i tier i ve Karakaya formasyonundan oluşmaktadır. Söğüt mağmatitle- rinde tanımlanan birimler; Sıraca uranodi yori ti. Borçak graniti Çal ti mağmatitleri Dudaş mil eni tik zonu ile aplitik ve pegmatitik kayaçlardır. Çaltı rnetamorf i tleriise fillit, mika şist. ki or i t, şist, kuvarsit ve me t ak umt aşından oluşmaktadır. Kar akaya formasyonu litolojisi ise yer yer rekristalize kireçtaşı blokları içeren spilit ve grovakl ardır. Temel karmaşığı üzerine uyumsuz olarak konglomera ile başlayan, yer yer kireçtaşı merceklerli kumtaşı ve marnlar gelmektedir. Bayırköy formasyonu üzerine ise kireçtaşı ndan oluşan Bilecik formasyonu ile Soğukçam kireçtaşı uyumsuz olarak gelmektedir. Birimler uyumsuz olarak Pal eosen yaşlı Yeni köy andeziti ve kireçtaşı mercekli marn ve kurnt aşı ndan oluşan Orta Miyosen yaşlı Küre formasyonu tarafından örtülmektedir. Cevherleşmede altın ile birlikte görülen diğer cevher mineralleri gümüş, antimonit. pirit. sfalerit ve zinnober ile kalkopirit, löllinjit- berthierit- ikincil olarak kovellin ve limonittir. Gang mineralleri ise kuvars, kaolin, vermikülit ve kalsittir. Cevherlerde ve yan kayaçlarda yaygın olarak görülen al terasyonlar, epidotlaşma,. karbonatı aşma ve si 1 i si eşmedi r. Ana gang minerali olan kuvarslarda yapılan sıvı kapanımı çalışmaları sonuçlarına göre cevherleşmede homojenleşme sıcaklıklarının 115 -310 C arasında değiştiği belirlenmiştir. Cevherleşmede belirlenen başlıca kil mineralleri kaolin, smektit ve montmorilloni tin bir türü olan ver mi kül ittir. Jeokimyasal sonuçlar, grani toyidlerin kal kal kal en karakterde ve S-Tipi grani t oyi di er olduğunu ortaya koymaktadır. Saha ve laboratuvar incelemelerine göre altın cevherleşmesi, kökeni Çal ti mağrnati tleri olan epitermal sistem içersinde oluşmuştur. Anahtar Kelimeleri Altın, epitermal. rnağmatit, jeokimyasal, Söğüt CBilecikD
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis The Investigation of Bilecik -Söğüt Gold Mineralization Önder KAYADIBI Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor; Assoc. Prof.Dr. Doğan AYDAL 1 993., Page 5 1 57 Jury f Assoc. Prof. Dr. Doğan AYDAL Prof. Dr. Ahmet AYHAN Asst. Prof. Dr. Şükrü KOÇ On the basic of mineralogy. petrography. geochemistry and geostatistic studies of the gold mineralization in the Bilecik -Söğüt city Asar tepe- Kurdanlık region- the mineral deposits, alteration properties and the origin of the mineralization were investigated. In addition- the studied area comprises of 90 km2 at a scale of 1:10000. In the studied area from the oldest to the youngest unit the following units crop out r Pre Jurassic basic complex are composed of Söğüt magmatics, Çaltı met amorphics and Karakaya formation. The Söğüt magmatics is described by granite, granodiyorite. diorite, gabro, mylonitic rocks in addition to aplitic and pegmatitic dykes. Fyllite. mica schist, chlorite schist, quartsiteand metasandstone are formed Caltx metamorphic rocks. Howerver the Karakaya formation is composed of spilite and graywacke inculding a fow of recrystallized limestone blocks. The complex base is overlying unconf ormably by conglomerate and continued by sandstone and marl stone units. Bilecik formation and Soğukcam formation which composed of limestone are overlain unconf ormably by Bayırköy formation. All these units covered unconf or mabl y by Pal eocene aged Yeni köy andezite and Middle Miocene aged marl stone with limestone lenses and sandstone. The par agenesis of the gold mineralization is silver, antimonite. pyrite* sphalerite, zinnober, chalcopyri te. lollingit© and berherite. covelline and limonite are observed as secondary minerals. Quartz, kaolin, vermiculite and calcite are formed of the alterations of the are minerales and wall rocks are epidotization, carboni tization and silisif ication. On the base of fluid inclusion studies of the quartz minerals the, homogenety temperature is about 115-310 " C. The main clay minerals in the are mineralization is composed of kaolin, smektite and vermikulite Cmontmorilloni teD. The results of geochemical analyses show that the granitoid is calcalkalen in composition and formed S-type granitoids. According to the field and laboratuary studies the origin of the gold mineralization is occurred at the epithermel system of the Çaltı gabbroic rocks. Key Wordss Gold, epi thermal, magmatics. geochemistry Söğüt CBilecikD.