İspendere (Malatya) civarı magmatitlerinin jeolojisi ve petrografisi
The Geology and petrography of the magmatites around İspendere (Malatya)
  1. Tez No: 29893
  2. Yazar: ÖZCAN DUMANLILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSPENDERE (MALATYA) ClVARI MAGMATtTLERlNİN JEOLOJİSİ VE PETROGRAFlSÎ Özcan DUMANLILAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Okan TEKELİ 1993, Sayfa: 62 Jüri: Doç. Dr. Okan TEKELİ Doç. Dr. Cemal GÖNCÜO?LU Doç. Dr. Taner ÜNLÜ Doğu Toros orojenik kuşağının Malatya-Elazığ bölümünde yer alan inceleme alanında başlıca şu birimler yüzeylemektedir. 1.Ispendere Ofiyoliti (Jura-Alt Kretase?): Birimin tabanında dunitik, verlitik ve gabroyik kürnülatlar ile izotrop gabrolar görülmektedir. Bu kayaç topluluğu verlitik intruzyonlar, plajiyogranitler ve tekil diyabaz dayklan tarafından kesilmektedir. Birim üstte doğru levha dayk kümesi ve spilitik bazaltlara geçiş göstermektedir. 2.Yüksekova Karmaşığı (Üst Kretase): Bu birim inceleme alanında Kuluşağı Magmatitleri ile bunları örten Kapıkaya Volkanitleri ve her ikisini birden kesen Şişman Magmatitlerinden oluşmaktadır. 3.Maden Karmaşığı (Orta Eosen): îspendere Ofîyolitiyle tektonik dokanakh olan birim inceleme alanında çarnurtaşı ve volkanitlerden oluşmaktadır. 4.Kırkgeçit Formasyonu (Orta Eosen): Yüksekova Karmaşığı üzerine uyumsuz olarak oturan birim taban konglomerası, kumtaşı, mam ve kireçtaşmdan ibarettir. ANAHTAR KELİMELER: Ultramafik kürnülatlar, Kümülat gabro, Plajiyogranit, Kuluşağı Magmatiöeri, Şişman Magmatitleri, Tonalit, Tonalit porfir.
Özet (Çeviri)
.. 11 ABSTRACT Masters Thesis THE GEOLOGY AND PETROGRAPHY OF THE MAGMATTTES AROUNDISPENDERE (MALATYA) Özcan DUMANLILAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Okan TEKELİ 1993, Page: 62 Jüri: Assoc. Prof.Dr. Okan TEKELi Assoc. Prof.Dr. Cemal GÖNCÜO?LU Assoc. Prof.Dr. Taner ÜNLÜ in the investigated area which is located in the Malatya-Elazığ region in the Eastem Taurus orogenic belt, the following units are differintiated: 1.îspendere Ophiolite (Jurassic-Lower Creataceous?): Dunitic, wherlitic and gabroic cumulats with isotrop gabros are observed at tbe base of this unit, this rock association is cut by wherlitic instrusions, plajiogranits ve isolated diabaze dikes. The ünit gradational to diabasic sheeted dike swarms and spih'tic basalts. 2.Yüksekova Complex(Upper Cretaceous): This complex consists of Kuluşağı Magmatites and Kapıkaya Volcanies and that exhibit cross cutting relationships from older to younger, respectively. 3.Maden Complex (Middle Eocen): The unit is tectonically underlien by îspendere Ophiolite and consist of mudstone and volcanites. 4.Kırkgeçit Formation (Middle Eocen): This unit unconformably overlies Yüksekova Complex and consist of basament conglomerats, sandstones, marl and limestone. KEY WORDS: Ultramafic cumulats, Cumulat gabros, Plajiogranit, Kuluşağı Magmatites, Şişman Magmatites, Tonalit, Tonalit porphır.