Hepatik iskemi reperfüzyon hasarı üzerine n-asetil sistein, flumazenil ve deksmedetomidinin etkilerinin karşılaştırılması
The effects of n-acetyl cystein, flumazenil ve dexmedethomidine to hepatic ischemia reperfusion injury
  1. Tez No: 298988
  2. Yazar: ARZU SAĞLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KARAYOL AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, karaciğer iskemi reperfüzyon hasarı üzerine N- asetil sistein, flumazenil ve deksmedetomidinin etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hayvan Çalışmaları Etik Kurulunun (DEKAM) onayı ile gerçekleştirildi. Ağırlıkları 250?350 gr arasında değişen, Wistar -Albino türü toplam 40 erkek rat kullanıldı ve ratlar randomize olarak beş gruba ayrıldı. Denekler, genel anestezi ile uyutulduktan sonra, kuyruk veninden Sham grubu ve Grup İR'de serum fizyolojik (SF), Grup F'de Flumazenil 1mg/kg, Grup D'de deksmedetomidin 1µg/kg, Grup N'de N asetil sistein 150 mg/kg dozunda i.v uygulandı. Sham grubunda SF enjeksiyonundan 15 dk sonra laparatomi yapıldı. İskemi oluşturulmadı. Diğer gruplarda portal ven ve hepatik arter eksplore edilerek atravmatik vasküler klemp yardımı ile iskemi uygulandı. 60 dakika sonunda klempler alındı ve iskemi sonlandırıldı. Reperfüzyon safhası böylece başlayan ratların laparatomi insizyonu kapatıldı. Bu denekler 6 saat sonra, tekrar anestezi verilerek uyutuldu, laparatomi tekrar edildi. Kan örnekleri bütün gruplarda intrakardiyak alındı ve ötönazi sağlandı. Daha sonra karaciğer doku örnekleri alındı. Karaciğer iskemi reperfüzyon hasarının ve kullandığımız ilaçların, inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokinlere etkisini değerlendirmek için TNF-?, IL-1ß, IL-6, IL-10, antioksidan sistemlere etkisini değerlendirmek için SOD, TAS, TOS ölçümleri yapıldı. Ayrıca AST, ALT, LDH düzeyleri ölçüldü. Karaciğer doku örneklerinden elde edilen kesitler hematoksilen eozin ile boyandı. Preparatlar deney gruplarından habersiz uzman bir histopatolog tarafından, karaciğer İR hasarı puanlama sistemi kullanılarak değerlendirildi.Bulgular: İR grubunda AST, ALT, LDH, TNF-?, IL-1ß, IL-6, IL-10 düzeyleri diğer gruplardan anlamlı olarak daha yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, we aimed to investigate and compare the impacts of N-acetyl cysteine, flumazenil and dexmedetomidine on the hepatic ischemia reperfusion injury.Materials and Methods: This study was performed with the approval of DEKAM. Ranging in weight 250-350 g, Wistar-Albino type rats were used and a total of 40 male rats were divided randomly into five groups. After general anesthesia, normal saline to Sham group and the group IR also Flumazenil 1mg/kg to GrupF, dexmedetomidine 1?g/kg to Group D, N acetyl cysteine 150 mg / kg to Group N dose was given from the tail vein. Laparotomy was performed 15 min after injection of saline in the Sham group. Ischemia didn?t occured in this group. Portal vein and hepatic artery were explored, and ischemia applied with atraumatic vascular clamp. And clamps were terminated after 60 minutes of ischemia. Laparotomy incision was closed so that the starting phase of reperfusion of rats. Anesthesia was given again to these rats after 6 hours and laparotomy was repeated. Intracardiac blood samples were taken in all groups and autenasia provided. Then, liver tissue samples were taken. We evaluated the effects of hepatic ischemia reperfusion injury and the using drugs to the inflammatory and anti-inflammatory cytokines. We measured the values of TNF-?, IL-1ß, IL-6, IL-10 for this purpose. Hepatic ischemia reperfusion injury and the use of drugs, to evaluate the effect of antioxidant systems, SOD, TAS, TOS was measured. AST, ALT, LDH levels were measured. The liver tissue samples were stained with hematoxylin and eosin.Preparations of the experimental groups were assessed by an unaware expert histopatolog by using the scoring systemfor hepatic IR injury.Results: Biochemical results are examined. AST, ALT, LDH, TNF-?, IL-6 and IL-10 levels in the Group IR were significantly higher then the other groups(p0.05).