Talusun osteokondral lezyonunda (TOL) mikrokırık ve trombositten zengin plazmanın (TZP) osteokondral iyileşmeye etkisi
Effect of platelet-rich plasma and mıcro-fracture on the osteochondral healıng ın osteochondral lesions of talus
- Tez No: 298989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Talusun osteokondral lezyonunda (TOL), artroskopik uygulanan mikrokırık tedavisi sonrası ayak bileğine Trombositten Zengin Plazma (TZP) vererek, TZP ve mikrokırığın osteokondral iyileşme üzerine etkilerini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamına alınan hastalar, kontrol ve vaka grubu olmak üzere iki ayrı gruba ayrıldı. Kontrol grubunda 16, vaka grubunda 19 olmak üzere toplam 35 hasta vardı. Hastaların 16'sı erkek, 19'u kadın; ortalama yaş 38 (18-67) yıl idi. Tanı öncesi geçen süre ortalama 28 (2-120) ay bulundu. Yirmibeş hastada medial, on hastada lateral yerleşimli olan lezyonların çapı 5-16 mm arasındaydı. Lezyonlar Berndt & Harty ve Hepple sınıflamasına göre belirlendi. Lezyonlar bu sınıflandırmalara göre; 10 hastada evre II, 17 hastada evre III, 7 hastada evre IV ve 1 hastada evre V bulundu. Kontrol grubu hastalara mikrokırık, vaka grubundaki hastalara ise mikrokırık ve TZP uygulandı. Takip süresi ortalama 16.2 (12-24) aydı. Hastalar, ameliyat öncesi ve sonrası 12. ayda American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) skorlama sistemi ve Foot and Ankle Ability Measure (FAAM) testi ile değerlendirildi. Ağrı değerlendirilmesinde ise Visual analog scale (VAS) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to investigate the effect of PRP and micro-fracture on osteochondral healing by giving PRP to ankle after micro-fracture therapy in OLT.Material and Method: This study consisted of two groups: control group and case group. Overall, 35 patient (16 in control and 19 in case group) were included in the present study. Of the patients, 16 were male and 19 were female; and mean age was found as 38 years (18 to 67 years). Mean time to diagnosis was 28 months (2 to 120 months). Lesions with a diameter between 5 and 16 mm, were localized at medial in 25 patients, whereas at lateral in 10 patients. According to Hepple classification, lesions were found as Stage II in 10 patients, Stage III in 17 patients, Stage IV in 17 patients and Stage V in 1 patient. Patients in control group underwent micro-fracture alone, while patients in case group received micro-fracture plus PRP. Mean follow-up period was 16.2 months (12 to 24 months). Patients were assessed by using American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) scoring system and Foot and Ankle Ability Measure (FAAM) before surgery and at month 12 after surgery. Visual analog scale (VAS) was used in pain assessment.