Adjuvan tedavi alan kolorektal kanser hastalarında ''Human epidermal growth faktör reseptör?2'' ekspresyonunun klinikopatolojik bulgular ile ilişkisi
The association of Human epidermal growth factor receptor-2 (HER-2) expression with clinicopathological findings in patients with colorectal cancer (CRC) receiving adjuvant therapy.
- Tez No: 298998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Kolorektal kanserler görülme sıklığı açısından dünyada üçüncü sıraya yerleşmiştir ve halen önemli bir ölüm sebebidir. Her kanser türünde olduğu gibi kolorektal kanserler için de moleküler düzeyde hastalık prognozu ve tedavisi ile ilişkili olabilecek faktörler araştırılmaktadır. Bu çalışmada, adjuvan tedavi alan KRK hastalarında HER?2 ekspresyonu sıklığı ve bunun klinikopatolojik bulgular ile ilişkisi değerlendirildi.MATERYAL VE YÖNTEM: Bu çalışmaya Mart 2006 - Eylül 2010 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda adjuvan FOLFOX-4 almış, KRK tanısı bulunan 80 hasta (48 erkek, 32 kadın) alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, histopatolojik tanı, tümör lokalizasyonu, obstrüksiyon, perforasyon ve kanama hikayeleri, tümör gradeleri, perinöral-lenfovasküler invazyon varlığı, tanı anındaki patolojik TNM evrelemeleri, nüks ve metastaz bulguları, cerrahi ve RT hikayeleri, adjuvan ve metastatik basamakta kullanılan kemoterapi rejimleri, takip süreleri ve sağkalım verileri (klinikopatolojik özellikler) değerlendirildi. İmmünhistokimya ile HER-2 reseptörleri boyandı. (++) ya da (+++) boyanma tespit edilen hastalarda florosan in situ hibridizasyon çalışıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi.BULGULAR: Hastaların ortanca takip süresi 24 ay (sınırlar; 1-67) ve ortanca yaşları 59 (sınırlar, 33-84) idi. Takipte 13 hasta (%16) exitus olmuştu ve 17 hastada (%21) nüks gelişmişti. Ortanca hastalıksız sağkalım 55 ay (%95 güvenlik aralığı, 42,8-55,9) idi. Ortanca genel sağkalım süresine henüz ulaşılamadı. İmmunhistokimya sonucunda iki hastada (%2,5) (+++) boyanma ve 13 hastada (%16) (++) boyanma tespit edildi. Bu 15 hastanın preparatlarının hepsinden FİSH çalışıldı ve İHK (+++) olanlarda FİSH pozitif iken, (++) olanların hiçbirinde FİSH pozitifliği saptanmadı. HER-2 ekspresyonu ile klinikopatolojik bulgular arasında istatistiksel anlamlı bir korelasyon tespit edilemedi (p değerleri>0,05). Yine HER-2 ekspresyonu ile sağkalım verileri arasında da istatistiksel anlamlı bir ilişki tespit edilemedi (p değerleri>0,05).SONUÇ: Kolorektal kanserler için, mevcut verilerle HER-2 overekspresyonunun prognostik ve prediktif değeri düşük görülmektedir. Tartışmalı olan bu konunun aydınlatılabilmesi için daha geniş katılımlı, prospektif ve uzun takip süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives and Aim: Colorectal cancers (CRC) are the third frequent cancer worldwide and stil remains a significant cause of mortality. Like in other cancers; factors which might be associated with prognosis and treatment of the disease are investigated in molecular basis. In this study, it was aimed to determine the levels of HER-2 expression and it?s association with clinicopathological findings in patients with CRC receiving adjuvant therapy.Materials and Method: A total of 80 patients (48 female, 32 male) whom were diagnosed with CRC and received adjuvant FOLFOX-4 in Department of Medical Oncology, Faculty of Medicine, Erciyes University, Kayseri from March 2006 to September 2010 were included in the study. The parameters; age, gender, histopathological diagnosis, tumor localization, presence of obsruction-perforation-bleeding history, grades, presence of perineural-lymphovascular invasion, pathological TNM staging at time of diagnosis, findings of relapse-metastasis, history of surgery and radiotherapy (RT), the chemotherapy regimens received in adjuvant and metastatic stages, follow up intervals and survival data were analyzed. HER-2 receptors were stained immunohistochemically. FISH was performed for samples which were stained (++) or (+++). Statistical analysis was performed for the data..Results: Median follow up was found 24 months (min-max: 1-67) and median age was 59 (min-max: 33-84). Thirteen patients (16%) died and 17 patients relapsed (21%) during follow-up. The median disease-free survival was found 55 months (95% CI: 42.84-55.95). The median overall survival was not reached yet. In immunohistochemical stainings; (+++) staining was found in 2 patients (2.5%) while (++) was in 13 (16%) patients. All of 15 patients were performed FISH for HER-2; samples which were (+++) showed positivity but the ones with (++) were negative for FISH. No significant correlation was found between HER-2 expression and clinicopathological findings (p>0.05). Also, no statistical significance was found between HER-2 expression and survival (p>0.05).Conclusion: To current data; prognostic and predictive value of HER-2 overexpression for CRC seems to be poor. Larger, prospective and long-lasting studies are required to clarify this controversial topic.