Ratlarda sefazolin sodyumun cilt yarası iyileşmesine etkisi
Analyzıng the effects of cefazolıne sodıum applıcatıon on cutaneous wound healıng of rats
  1. Tez No: 298999
  2. Yazar: CEMAL ALPER KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KEMALİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Normal bir yara iyileşmesi; inflamatuar faz, proliferatif faz ile olgunlaşma ve yeniden yapılanma fazlarını içerir. Bu fazlardan herhangi birinde oluşacak gecikme veya olumsuzluk yaranın kapanmaması veya iyileşmede gecikme ile sonuçlanır. Yara yeri enfeksiyonu yara iyileşmesini etkileyen önemli lokal faktörlerden birisidir. Yara yeri kültürlerinde üreyen bakteri cinsi ve sayılarının yara iyileşmesi üzerine doğrudan etki ettiği anlaşılmıştır. Bütün bu gelişmeler yara yeri enfeksiyonu profilaksi ve tedavisinde antibiyoterapinin önem kazanmasına sebep olmuştur. Sefazolin sodyum birçok cerrahi branşta ve özellikle plastik cerrahide en sık kullanılan ve önerilen profilaktik antibiyotiktir. Literatürde sefazolin sodyumun cilt yarası üzerine etkisini inceleyen bir çalışma ise bulunmamaktadır.Gereç ve Yöntemler: Ağırlıkları 250-400 gr arasında değişen toplam 40 adet Wistar- Albino ratın interskapular bölgelerinden birbirine paralel ve aralarında en az 2 cm aralık olacak şekilde 2 adet (4x1cm) cilt şeridi çıkarılıp yara dudakları sütüre edilerek insizyonel yara modeli oluşturuldu. Her grupta 10 rat olacak şekilde rastgele 4 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna günlük 30mg/kg SF, 2.Gruba 30mg/kg sefazolin sodyum pre op tek doz, 3.Gruba 30mg/kg sefazolin sodyum pre op tek doz ve post op 3 gün boyunca 2x1, 4.Gruba ise 30mg/kg sefazolin sodyum pre op tek doz ve post op 7 gün boyunca 2x1 olacak şekilde İP yoldan enjekte edildi. Deneyin ilk günü soldan çıkarılan cilt şeridinin 1x1 cm'lik kısmı bakteriolojik inceleme için alındı. 3. gün anestezi altında sağdaki insizyondan histopatolojik inceleme için spesmenler alındı. Ratlar post op 7. gün yüksek doz pentobarbütal enjeksiyonu ile sakrifiye edildi ve soldaki insizyondan histopatolojik, tensinometrik ve bakteriolojik çalışmalar için spesmenler alındı.Bulgular: 7 gün boyunca sefazolin sodyum alan ratların(grup 4) insizyonel yaralarında; normal deri florasının bozulduğu, inflamatuar hücre yoğunluğu, fibroblastik aktivite ve kollojen yoğunluğunun azaldığı, yara kopma ve gerilim kuvvetinin düştüğü gösterildi (p 0.05). Pre op tek doz sefazolin sodyum alan grupta ise(grup 2) tüm parametrelerde kontrol grubuna göre anlamlı fark saptanmadı(p >0.05).Sonuç: 7 gün boyunca uygulanan sefazolin sodyum yara iyileşmesini bozdu ve normal deri florasını değiştirdi. Bu histopatolojik, bakteriyolojik ve mekanik bulgularla da desteklendi. Bu sonuçların literatüre; profilaktik antibiyotik kullanımı , süresi ve kar/zarar ilişkisi hakkında katkı sağlayacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: A normal wound healing includes the inflammatory, proliferative and remodelling phases. A delay or impairment in these phases result in wound dehiscence or a latency in wound healing. Infection is an important local factor affecting wound healing. Wound cultures, isolated bacteria species and counts are revealed to have direct effect on wound healing. All these developements have given significance in profilaxy of wound infection and antibiotherapy. In many surgical fields, especially in plastic surgery, cefazoline sodium is the most administered and prefered profilactic antibiotic. However, there is no study on the effect of cefazoline sodium on cutaneous wound healing in the literature.Materials and Methods: In order to make an incisional wound model on 40 Wistar-Albino rats weighing 250-400 gr, we excised at least 2 cm spaced 2 parallel cutaneous tapes (4x1cm) from the interscapular region , and sutured the skin edges. The rats were divided in 4 groups randomly, which every group had 10 rats each. A 30 mg/kg SF was injected to the control group daily, a preoperative single dose of 30mg/kg cefazoline sodium to group 2, preoperative single dose of 30 mg/kg cefazoline sodium and 3 days postoperatively 2x1 to group 3, preoperative single dose of 30 mg/kg cefazoline sodium and 7 days postoperatively 2x1 injected to group 4 intraperitoneally. In the first day of the experiment, a 1x1 cm piece of the excised skin on the left was taken to bacteriological analysis. On day 3, specimens were taken under anesthesia from the inscision on the right for the histopathological study. The rats were sacrificed with high doses of penthobarbutal injections on postoperative day 7 and specimens were taken from the left incision for histopathological, tensinometric and bacteriological studies.Findings: In the incisional wounds of rats having cefazoline sodium for 7 days(group 4); impairment of the normal skin flora, attenuated fibroblastic activity, low collagen and inflammatory cell density, decreased wound breaking and tension strength is determined (p0.05). Additionally, no significant difference was found between the control goup(group 1) and the preoperative single dose cefazoline sodium group(group 2) in all parameters (p >0.05).Result: The 7 day of cefazoline sodium application has impaired the normal skin flora and impaired wound healing. This was supported with histopathological, bacteriological and mechanical findings. These results could be an addition to the literature about gain/loss relations of profilactic antibiotic usage and duration.