Fakoemülsifikasyon uygulanan katarakt olgularında ameliyat sonrasında oluşan kornea endotel değişiklikleri ve çeşitli faktörlerin bu değişim üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Postoperative corneal endothelial cell changes after phacoemulsification ın adults with cataract and to evaluate the effect of various factors on these changes
- Tez No: 299000
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM EVEREKLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Fakoemülsifikasyon (FAKO) cerrahisi uygulanan erişkin katarakt olgularında ameliyat sonrasında oluşan kornea endotel değişikliklerini ve çeşitli faktörlerin bu değişim üzerindeki etkilerini değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: Prospektif tarzda düzenlenen bu çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Mart 2011-Eylül 2011 tarihleri arasında katarakt ameliyatı olan toplam 91 hastanın (47 kadın, 44 erkek) 100 gözü dahil edildi. Tüm gözlerin tashihsiz ve tashihli görme keskinliği (cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 6. hafta), göz içi basıncı (GİB) ölçümü, ön-arka segment muayenesi ve Oxford Katarakt Klinik Sınıflandırma ve Derecelendirme Sistemi'ne göre nükleus rengi temel alınarak katarakt sertliği evrelemesi, SP-02® (CSO) speküler mikroskop ile santral kornea endotel hücre yoğunluğu, varyasyon katsayısı (CV), altıgen hücre oranı (EX) ve santral kornea kalınlığı (SKK) ölçümleri yapıldı. Speküler mikroskop ile yapılan ölçümler cerrahi sonrası 1. gün, 3. gün ve 6. haftada tekrarlandı. Hastalar yaş, toplam ameliyat süresi, efektif FAKO süresi (EPT), toplam U/S süresi, ortalama FAKO gücü (AVG) değerlerine ve katarakt sertliğine göre iki gruba ayrıldı. Varsa intraoperatif komplikasyonlar not edildi. Analizlerde SPSS 19.0 programı kullanıldı.Bulgular: Katarakt sertliğine göre Evre 2 altı nükleer ± arka subkapsüler (ASK), kortikal katarakt (KK) olan 60 göz ve Evre 2 ve üstü nükleer ± arka subkapsüler ve kortikal katarakt olan 40 göz olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Ortalama yaş 1. grup ve 2. grupta sıra ile 54,02±6,43 ve 68,50±5,47 yıl idi. Ortalama ameliyat süresi 1. grup ve 2. grupta sıra ile 12,70±2,67 ve 22,64±5,96 dk idi. Ortalama EPT 1. grup ve 2. grupta sıra ile 0,64±0,43 ve 3,80±2,37 dk idi. Ortalama U/S süresi 1. grup ve 2. grupta sıra ile 0,18±0,11 ve 1,03±0,81 dk idi. Ortalama AVG 1. grup ve 2. grupta sıra ile 2,46±1,25 ve 6,67±2,97 idi.SKK cerrahi öncesi ortalama 533,72±41,42µ, cerrahi sonrası 1. gün, 3. gün ve 6. haftada sıra ile 571,95±47,40µ (p0,05).Endotel hücre sayısı cerrahi öncesi ortalama 2602±381,63, cerrahi sonrası 1. gün, 3. gün ve 6. haftada sıra ile 2473,16±383,51 (p0,05).Ortalama CV değerleri cerrahi öncesi 39,79±5,04, cerrahi sonrası 1. gün 41,36±5,91 (p=0,001), 3. gün 42,05±5,02 (p=0,001) ve 6. haftada 40,59±5,28 (p=0,051) olarak ölçüldü. Ortalama EX cerrahi öncesi 48,94±6,59, cerrahi sonrası 1. gün 44,83±6,80, 3. gün 44,79±6,98 ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate postoperative corneal endothelial cell changes after phacoemulsification surgery in adults with cataract and to evaluate the effect of various factors on this changes.Materials and Methods: This prospective study included 100 eyes of 91 patients (47 women, 33 men) with cataract operated between March and September 2011 in the Department of Ophthalmology of Erciyes University Medical Faculty. Uncorrected and best corrected visual acuity (preoperative and at sixth postoperative week), intraocular pressure (IOP), biomicroscopic and fundus examinations were performed. Cataract density was staged according to ?Oxford Clinical Cataract Classification and Grading System? and central corneal endothelial cell density was evaluated with SP-02® (CSO, Italy) specular microscope. Variation coefficient (CV), hexagonal cell ratio (EX) and central corneal thickness (CCT) measurements were all recorded. These measurements by specular microscope were repeated at the first and third postoperative days as well as at sixth week. Patients were divided into 2 groups and evaluated according to the age, total operation time, efficient phaco time (EPT), total U/S time, average phaco power (AVG) and cataract density. Intraoperative complications were noted, if present. SPSS 19.0 software used for analysis.Results: There were 60 eyes in group 1 with nuclear sclerosis below stage 2 with or without posterior subcapsular cataract and/or cortical cataract and 40 eyes in group 2 with stage 2 or over nuclear sclerosis with or without posterior subcapsular cataract and/or cortical cataract. The mean ages were 54,02±6,43 and 68,50±5,47 years in group 1 and 2, respectively. The mean operation times were 12,70±2,67 and 22,64±5,96 min in group 1 and 2, respectively. The mean EPT was 0,64±0,43 min in group 1 and 3,80±2,37 min in group 2. The mean U/S time was 0,18±0,11 min in group 1 and 1,03±0,81 min in group 2. The mean phaco power was 2,46±1,25 in group 1 and 6,67±2,97 in group 2.Overall, the mean preoperative CCT was 533,72±41,42µ whereas it was 571,95±47,40µ (p0,05).The mean preoperative endothelial cell count was 2602±381 whereas it was 2473,16±383,51 (p0,05).