Prostat kanserli olgularda kemik metastazının ağrı tedavisi üzerine olan etkileri: retrospektif bir çalışma
Effects of bone metastasis on treatment of pain in patients with prostate cancer: a retrospective study
  1. Tez No: 299039
  2. Yazar: ÖMER KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ATEŞ ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kanser ağrısı, ciddi ağrıya neden olan ve hayat kalitesini etkileyen, çok boyutlu ve karmaşık bir fenomendir. Prostat kanseri dünya genelinde erkek nüfusu etkilemektedir. Mevcut tedavilerin birçok kanser hastasının hayatta kalma süresini arttırması nedeniyle metastatik kemik hastalıklarının prevelansında bir artış vardır. Özellikle, prostat kanseri diğer organlardan daha fazla kemiğe metastaz yapma eğilimindedir. Bu hastalar kemik invazyonuna ikincil olarak oluşan ağrı ile daha uzun sürelerle yaşama eğilimindedirler.Ocak 1997 ile Aralık 2010 tarihleri arasında kanser ağrısı olan hastaların verileri Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Algoloji Bilim Dalı'nda retrospektif olarak araştırılmıştır.Prostat kanseri teşhisi 131 hastaya konulmuştur. 15 hasta kayıp veri nedeniyle, 12 hasta kemik metastazı dışında başka organ metastazı olduğu belirlendiğinden dolayı değerlendirme dışı bırakılmıştır. Toplam 104 hasta değerlendirilme grubuna alınmıştır. Metastazı olmayan prostat kanserli hastalar Grup 1, sadece kemik metastazı olan grup ise Grup 2 olarak belirlenmiştir. Hastaların demografik verileri ve hastalıkları ile ilgili bilgileri istatistik değerlendirmeleri yapılmak üzere kaydedilmiştir.Sonuç olarak kemik metastazı olan gruptaki hastaların hastanede daha fazla yatarak tedavi gördüğü (p=0.000), daha fazla invazif ağrı tedavi yöntemi uygulandığı (p=0.000), daha fazla bifosfonat (p=0.034) ve kalsitonin (p=0.044) kullanıldığı belirlenmiştir. Hastaneye başvuru esnasında kaydedilen VAS skoru yüksek olan hastaların hastanede yatarak tedavi görme oranının daha yüksek olduğu bulunmuştur (p=0.000). Kemik metastazının ağrı tedavisini zorlaştırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer pain is a multidimensional and complex phenomenon that can cause severe pain and also effects quality of life. Bone metastases represent a common cause of morbidity in patients suffering many types of cancers. Because current therapies increase survival time of many cancer patients, there is an increasing prevalence of metastatic bone disease. Especially, prostate cancer tends to metastasize to bone rather than other organs. Also, they are more likely to have more prolonged periods of pain secondary to bone invasions.Between January 1997-December 2010, patients presented with cancer pain had been retrospectively evaluated at Fırat University Medicine Faculty of Medicine Department of Anesthesiology and Reanimation, Division of Algology.There were 131 patient diagnosed as prostate cancer, 15 patients excluded because of missed data, 12 patients had different metastases sites other than bone. A total of, 104 patients enrolled to this research. Prostate cancer patients without bone metastases were grouped as Group 1, and patients with only bone metastases were included Group 2. Patients? demographic and medical data recorded for statistical evaluation.Patients in group 2, more hospitalized (p=0.000), assessed more minimal invasive pain treatment modality (p=0.000), used more biphosphonate (p=0.034) and calcitonin (p=0.044) than group1. It has explored that higher VAS scores at admission of hospital was associated with higher rate of hospitalization (p=0.000). It?s concluded, bone metastases worsen pain management.