Ürolojik kanserlerde kemik alkalen fosfataz seviyesi ile kemik metastazı arasındakı ilişki
Xiii relationship between bone alkalen phosphatase level and bone metastasis in urological cancers
  1. Tez No: 513671
  2. Yazar: BAHRUZ KHALIGOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT GÖKHAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Malignitelere bağlı kemik metastazlarını saptamada standart rutin uygulama olarak kullanılmakta olan laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri mevcuttur. Kemik alkalen fosfataz (kALP) izoenzimi kemik dokusundaki osteoblastik aktiviteyi yansıtır ve serumda tayini kolaydır. Kemik metastazlarında artan osteoblastik aktivite sonucu kALP izoenzimi serum seviyelerinde artış beklenmektedir. Çalışmamızda ürolojik maligniteli (Prostat ve mesane kanseri) hastalarda serum kALP seviyesi ile kemik metastazı arasındaki ilişki araştırıldı. Gereç ve Yöntem: S.B.Ü. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SUAM) Üroloji Klinigi'nde Ekim 2013 ile Nisan 2017 arasında metastatik veya non-metastatik prostat ve mesane kanseri tanısı almış 160 erkek hasta dahil edildi. Plazma serumunda kemik alkalen fosfataz (Ostaz) ve total PSA düzeyleri immunoassay; serum alkalen fosfataz, kalsiyum, fosfor ve gama glutamil transferaz düzeyleri ise spektrofotmetrik yöntem ile çalışıldı. Elde edilen değerler kemik metastatzı olan ve olmayan gruplar arasında karşılaştırıldı. Serum ostaz ve ALP değerlerinin tanısal karar verdirici özellikleri ROC eğrisi analizi ile incelendi. Anlamlı sınır değerlerinin varlığında bu sınırların sensitivite, spesifite, pozitif prediktif ve negatif prediktif değerleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya 121'i (%76) prostat kanseri ve 39'u (%24) mesane kanseri tanılı toplam 160 erkek hastal dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar lokalize (Grup 1, n=80) ve metastatik grup (Grup 2, n=80) olarak ikiye ayrıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: There are laboratory and imaging methods that are used as standard routine application in detecting malignant bone metastases. Bone alkaline phosphatase (bALP) isoenzymic reflects osteoblastic activity in bone tissue and is easy to assay in serum. Increase in serum osteoblastic serum levels of osteoblastic activity resulting in bone metastases is expected. In our study, we investigated the relationship between serum calf level and bone metastasis in patients with urological malignancy (prostate and bladder cancer). Materials (Patients) and Methods: Between October 2013 and April 2017 at the Istanbul Health Practices and Research Center Urology Clinic, 160 male patients with metastatic or non-metastatic prostate and bladder cancer diagnoses were included. Bone alkaline phosphatase (Ostase) and total PSA levels were measured by immunoassay, serum alkaline phosphatase, calcium, phosphorus and gamma glutamyl transferase levels were measured spectrophotometrically in plasma serum. The values obtained were compared between groups with and without bone metastasis. The diagnostic decision-making properties of serum oestas and ALP values were examined by ROC curve analysis. Significant limit sensitivity, specificity, positive predictive and negative predictive values of these limits were calculated. XIV Results: A total of 160 male patients were included in the study, 121 (76%) with prostate cancer and 39 (24%) with bladder cancer. Patients included in the study were divided into two groups as localized (Group 1, n = 80) and metastatic group (Group 2, n = 80).