'maple syrup urine' hastalarında beta hücre rezervi ve insülin duyarlılığının değerlendirilmesi
Investigation of pancreatic beta cell reserve and insulin sensitivity in 'maple syrup urine' disease patients
- Tez No: 195466
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
?Maple syrup urine? hastalığı dallı zincirli amino asitlerin (lösin, izolösin ve valin) metabolizmasında rol oynayan dallı zincirli ?-ketoasit dehidrogenaz enzim aktivitesinin azalması sonucu gelisen bir amino asit metabolizması bozukluğudur. Özellikle son yıllarda metabolik hastalıkların biyokimyasal monitorizasyonundaki iyilesmeler ?Maple Syrup Urine? hastalarının yasam sürelerinin uzamasına ve daha çok hastanın eriskin yasa gelmelerine olanak sağlamıstır. Yasam süresi uzayan ?maple syrup urine? hastalığı ve diğer dallı zincirli amino asit metabolizması bozukluğu olan ve iyi metabolik kontrolü yapılamayan hastalarda, toksik metabolitlerin kronik etkileri giderek daha ön plana çıkmaya baslamıstır. Ayrıca bu hastalarda kronik toksik etki zemininde gelisen akut dekompenzasyon periyodlarında hastalarda daha önce sık rastlanmayan hayatı tehdit eden komplikasyonlar daha sık görülmeye baslanmıstır. Bu komplikasyonlardan birisi de özellikle dallı zincirli amino asit metabolizması bozukluklarında giderek daha sıklıkla gözlemlediğimiz glukoz/insülin homeostazındaki bozukluklardır. Glukoz/insülin homeostazında rol oynayan en önemli organ pankreas olup son yıllarda 11 farklı kalıtsal metabolik hastalıkta akut/kronik pankreatit gelisen 24 vaka yayımlanmıstır. Mevcut veriler amino asit metabolizması bozukluklarından özellikle dallı zincirli amino asit metabolizması bozukluklarında kronik toksik etkiye ikincil pankreas dokusunda endokrin islevsel bozukluğun gelisebileceğini, bu durumun hastalarımızda da giderek daha sık gözlemlemeye basladığımız glukoz/insulin homeostazisindeki bozukluklardan sorumlu olabileceğini düsündürmektedir. Bu çalısmada Beslenme ve Metabolizma Ünitesi'nde izlenen 14 ?maple syrup urine? hastalığı hastasında beta hücre rezervi ve insüline karsı periferik doku duyarlılığını arastırdık. Çalısmaya 4 yasından büyük 8 kız, 6 erkek toplam 14 ?maple syrup urine? hastalığı hastası dahil edildi. Cins, boy yası ve puberte evresi göz önünde bulundurularak 14 fenilketonüri hastası negatif kontrol olarak ve 14 sağlam kontrol (normal kontrol) çalısmaya dahil edildi. Çalısmada insülin duyarlılığını değerlendirmek için 3 (Açlık insülin düzeyi, QUICKI ve HOMA-IR) beta hücre rezervini değerlendirmek için 2 (HOMA % B ve insülinojenik indeksi) parametre kullanıldı. ?Maple syrup urine? hastalığı hastalarında değerlendirme ?akut kötü metabolik denge? ve ?akut iyi metabolik denge?de olmak üzere iki kez yapıldı. 8 yas ve üzerinde olan 7 ?maple syrup urine? hastalığı hastasına oral glukoz tolerans testi yapıldı. Akut iyi metabolik dengedeki ?maple syrup urine? hastalığı hastaları ile sağlam kontroller ve negatif kontroller (fenilketonüri hastaları) arasında c-peptid, açlık glukoz değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Grupların HbA1c değerlerinin ikili olarak karsılastırmasında HbA1c düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Akut iyi metabolik dengedeki ?maple syrup urine? hastalığı hastaları ile kontrol grupları arasında insülin duyarlılığını değerlendirmek için hesaplanan açlık insülin, HOMA-IR, QUICKI parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Akut iyi metabolik dengedeki ?maple syrup urine? hastalığı hastaları ile kontrol grupları arasında ß-hücre rezervini değerlendirmek için hesaplanan HOMA % B parametresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Akut kötü ve akut iyi metabolik dengedeki ?maple syrup urine? hastalığı hastalarının c-peptid, HbA1c, glukoz değerleri, insülin duyarlılığı (açlık insülin, HOMA-IR, QUICKI), beta hücre rezervi (HOMA % B) parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Oral glukoz tolerans testi yapılan 7 MSU hastasından sadece bir nolu hastanın insülin değerleri toplamı 300 ?IU/ml'nin (N :
Özet (Çeviri)
?Maple Syrup Urine? disease is an aminoacidopathy developed by the decrease in the activity of branched-chain ?-ketoacid dehydrogenase enzyme taking role in the branchedchain amino acid (leucine, isoleucine, and valine) metabolism. Especially the advances in biochemical monitorization of metabolic diseases in the last years has provided a longer life expectancy for ?Maple Syrup Urine? diseases patients and let more children reach to adulthood. Inevitably longer life expectancy without a good metabolic control causes more toxic metabolites to accumulate. Meanwhile acute decompansatition periods occuring on the basis of chronic toxicity makes rare complications appear more often. One of these rare complications appearing more often is the instability in glucose/insulin homeostasis. The major organ taking part in this homeostasis is the pancreas. In the years there had been 24 cases of 11 hereditary metabolic diseases who had devoloped acute or chronic pancreatitis published in the literature. From the data gathered until now chronic toxicity depending upon the defects in aminoacid metabolism especially the side chain aminoacid metabolism may cause the endocrine dysfunctions in the pancreas tissue. We also think that this is the reason why we are seeing the instability in gluose/insulin homeostasis more often among our patients. In this study, we investigated the insulin sensitivity of periferic tissue and ß-cell reserve in 14 ?Maple Syrup Urine? disease patients followed up in Nutrition and Metabolism Unit. Total of 14 ?Maple Syrup Urine? disease patients (8 girls and 6 boys) older than 4 years of age were included the study. Considering the sex, the height age and pubertal stage 14 phenylketonuria patients as a negative control and 14 healthy controls (normal control) were also included in the study. In order to evaluate the insulin sensitivity 3 parameters (fasting insulin level, QUICKI, HOMA-IR) and to evaluate the ß-cell reserve 2 parameters (HOMA B %, insulinogenic index) were used in the study. Evaluation of ?Maple Syrup Urine? disease patients was conducted twice, one in acute bad metabolic balance and the other in acute good metabolic balance. Oral glucose tolerance test was applied to 7 ?Maple Syrup Urine? disease patients older than 8 years of age. Among the ?Maple Syrup Urine? patients those are in metabolic balance, healthy control group and phenylketonuria patients; insulin c-peptide and glucose values were not significantly different. Dual comparison of the HbA1c values of the groups showed significant difference. There were no significant differences in HOMA-IR and QUICKI values, which asses the insulin sensitivity, between the control groups and ?Maple Syrup Urine? patients that are in acutely good metabolic balance. HOMA %B values, which asses the ß-cell reserves, were not significantly different among the ?Maple Syrup Urine? patients that are in acute good metabolic balance and control groups. There was no statisticaly significant differences among the acute bad and acute good metabolic balanced ?Maple syrup urine? diseases patients for c-peptid, HbA1c, fasting glucose levels, insulin sensitivity (fasting insulin, HOMA-IR, QUICKI), ß-cell reserve (HOMA%B). Only the first patients among 7 other ?Maple Syrup Urine? diseases patients taking oral glucose tolerance test, reached 300 ?IU/ml insuline level in total (N: