Akut pankreatit geçirmiş hastaların biyokimyasal parametreleri ile abdominal BT sonuçlarının bir yıllık takip sonrası komplikasyon gelişimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of biochemical parameters and abdominal CT results of patients with acute pancreatitis in terms of complication development after one year follow-up
  1. Tez No: 659967
  2. Yazar: ATAY CAN KULA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AHBAB
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Akut pankreatit hastalığı toplumda oldukça sık gözükmekte olup, hafif bir tablodan şiddetli organ yetmezliğine kadar geniş bir aralıkta klinik duruma sebep olabilmektedir. Pankreatik steatoz ve hepatosteatoz oluşumunda obezite, insülin direnci gibi faktörlerin rol oynadığı ve son yıllarda oldukça tartışılan hastalıklardır. Obezite ve insülin direncinin etiyolojide ön planda olması, bu klinik tabloların modern toplumda oldukça fazla izlenmesini açıklamaktadır. Biz bu çalışmamızda akut pankreatit geçirmiş hastalarda, bir yıl sonrasında biyokimyasal parametreler ve abdominal Bilgisayarlı Tomografi (BT) sonuçları ışığında komplikasyon gelişimi açısından değerlendirmeyi amaçladık. Pankreatik steatoz ve hepatosteatoz tablosunun da komplikasyon gelişimine olan etkisini de alt başlık olarak inceledik. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma kesitsel, retrospektif bir çalışmadır. İç Hastalıkları kliniğine 01/01/2016-01/01/2017 tarihleri arasında başvuran herhangi bir sebeple abdominal BT çekilen 18-94 yaş aralığında toplamda 192 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. 84 akut pankreatit geçiren hasta karşılığında 108 kontrol grubu hastası belirlenmiştir. Karaciğer sirozu, Son Dönem Böbrek Yetmezliği, Sepsis, Akut Batın tablosu, Nöropsikiyatrik hastalığı olanlar, gebe ve emzirme dönemindeki kadınlar çalışmamıza dahil edilmemiştir. Öncesinde akut pankreatit geçirmiş hastalar da çalışmamıza alınmamıştır. BT ölçümleri ve bakılan biyokimyasal parametreler çalışma grupları arasında değerlendirilmiştir. Abdominal BT atenüasyon ölçümleri retrospektif olarak incelenmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 16.0 for Windows programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistik olarak sürekli değişkenler ortalama ve standart sapma olarak, kategorik değişkenler ise yüzde olarak ifade edildi. Dağılımları Kolmogorow-Smirnow testi kullanılarak saptandı. İki grubun karşılaştırılmasında; normal dağılımdaki sayısal veriler Student T testi ile değerlendirildi; dağılımı normal olmayan sayısal verilerin karşılaştırılmasında ise Mann Withney U testi kullanıldı. İki sayısal veriyi karşılaştırmak için Pearson Spearman korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute pancreatitis disease is quite common in the community and can cause a wide range of clinical conditions from mild to severe organ failure. In the development of pancreatic steatosis and hepatosteatosis, factors such as obesity and insulin resistance are among the diseases that have been discussed in recent years. The fact that obesity and insulin resistance are at the forefront in the etiology explains that these clinical pictures are observed very much in modern society. In this study, we aimed to evaluate the development of complications in patients with acute pancreatitis in the light of biochemical parameters and abdominal Computed Tomography (CT) results one year later. We examined the effect of pancreatic steatosis and hepatosteatosis on the development of complications as a subheading. Materials and Methods: This study is a cross-sectional, retrospective study. A total of 192 patients between the ages of 18-94, who applied to the Internal Medicine clinic between 01/01/2016 and 01/01/2017, who underwent abdominal CT for any reason were included in our study. 108 control group patients were identified in exchange of 84 patients with acute pancreatitis. Liver cirrhosis, End-Stage Renal Failure, Sepsis, Acute Abdomen, neuropsychiatric diseases, pregnant women and breastfeeding women were not included in our study. Patients with previous acute pancreatitis were also excluded from our study. CT measurements and biochemical parameters examined were evaluated among the study groups. Abdominal CT attenuation measurements were reviewed retrospectively. SPSS 16.0 for Windows program was used for statistical analysis. As descriptive statistics, continuous variables were expressed as mean and standard deviation, and categorical variables as percentages. Their distribution was determined using the Kolmogorow-Smirnow test. In the comparison of the two groups; normal distribution numerical data were evaluated by Student T test; Mann Withney U test was used to compare numerical data with an unnormal distribution. Pearson Spearman correlation test was used to compare the two numerical data.