Drought option contract price
Kuraklık opsiyon fiyatı hesaplanması
- Tez No: 299096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇKAN YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bir bölgede nem miktarındaki geçici dengesizliğin o bölgedeki su kıtlığı ile ilişkisi olarak kabaca tanımladığımız kuraklık canlı yaşamını ve ekonomiyi etkileyen en önemli afetlerden biridir. Kuraklık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zaman zaman etkisini göstermektedir. Kuraklık doğaya zarar vermesinin yanı sıra ekonomiye özellikle ekonomide tarım sektörüne ciddi sıkıntılar yaşatmaktadır. Kurak geçen dönemlerde ürün rekoltesinin düşmesi ve dolayısıyla ürünlerin fiyatlarındaki artış ekonomiye ciddi sıkıntılar yaşatmaktadır. Küresel ısınmadan da kaynaklı olarak önümüzdeki dönemlerde kuraklık sözünü sıklıkla duyabileceğiz.Bu çalışmamızda Harran Ovası bölgesinde bir kuraklık opsiyon fiyatı elde etmeye çalıştık. Bunu yaparken formülde geçen kuraklık ölçüm değeri olan ve RDI (Reconnaissence Drought Index) olarak adlandırılan kuraklık index değeri yerine ülkemizde kullanılan SPI'yı (Standardized Precipitation Index) kullandık. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden aldığımız kuraklık ölçüm değerlerinde 1977 yılına ait eksik veriyi, elimizdeki verilerin ortalamasını kullanarak türetmeye çalıştık. Meterolojiden aldığımız verilerin içerisinde ürünün yetişme döneminde ve ürünün dikimden hasat dönemine kadar olan dönemlerin kuraklık değerlerini bu ürünün Harran Bölgesi'nde yetişmesinin uygun olup olmadığını değerlendirmeye çalıştık. Elimizdeki SPI verilerini Kuraklık Opsiyon Fiyatlama modelinde kullanarak RDI yerine kullandığımız verilerle bir opsiyon fiyatı belirlenip belirlenemeyeceğini yorumladık. Sonuç olarak da farklı dağılımlardan türettiğimiz verilerle yeni opsiyon fiyatı oluşturmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Drought, defined as the relation of the temporary unbalance of moisture content in a region to the water shortage in that region, is one of the most important disasters that influence living things and economy. Drought, now and again, has made its presence felt in our country as well as other parts of the world. Drought, along with its damage to the nature, causes great troubles for economy, especially the agriculture sector. We will be frequently hearing of drought in the near future as a result of global warming.In this study we aimed at obtaining a drought option price for Harran Plane area. In order to achieve this aim, we used the SPI (Standardized Precipitation Index) values, used in Turkey, instead of the drought index called RDI (Reconnaissence Drought Index), as the drought measurement value in the formula. We generated the missing data for 1977 in the drought measurement values obtained from the General Directorate of Meteorology, using the mean of the data at hand. We tried to evaluate whether cotton is suitable to grow in Harran region, using the drought values of the periods covering the growing-time of cotton. In the light of the results obtained, we interpreted if it is possible to determine an option price for cotton, which is suitable for growing in Harran Region, using the SPI data in a Drought Option Pricing Model instead of RDI values. As a result, we tried to produce a new option price with the data we generated using different distributions.