İklime dayalı finansal türev araçlar üzerine bir inceleme
An examination on climate-based finacial derivatives instruments
  1. Tez No: 865269
  2. Yazar: BURAK AÇIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İçinde yaşadığımız yüzyıla ait iklim verileri incelendiğinde, ortalamalardan çok fazla sapmanın özellikle son yıllarda kayda geçtiği görülmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Türkiye geneli için hazırladığı 2020-2022 yıllarına ait iklim raporlarına da bu durum yansımıştır. Türkiye geneline ait son üç senelik iklim raporları analiz edildiğinde, sıcaklık ile yağış verilerinde meydana gelen büyük sapmalar ve kayda değer düzensizlikler dikkat çekmektedir. Yağış rejimindeki dalgalanmaya bağlı olarak oluşan sel ve kuraklığın yanında hortum, kasırga ve fırtına gibi ekstrem meteorolojik hava hadiselerinde de artış görülmektedir. İklim değişikliği nedeniyle oluşan risklerin ekonomik ve beşeri sonuçları bulunmaktadır. Ekstrem meteorolojik hava hadiselerine ilave olarak ortalamalardan farklı meydana gelen sıcaklık ve yağış da farkı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin elde ettiği gelirleri doğrudan etkilemektedir. Bu durum, hava durumuna dayalı faaliyet gösteren şirketler için büyük önem arz etmekte ve iklim riski yönetimini ise zorunlu hale getirmektedir. Yapılan araştırmanın amacı future sözleşmeler, opsiyon ve swap sözleşmeleri vasıtasıyla hava olaylarına ilişkin risklerden etkilenen şirketlerin risk yönetiminin gerçekleştirilmesidir. Bu kapsamda, şirketlerin başvurabileceği türev araçlara yönelik modelleme ve örneklere çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the climate data of the century we live in are examined, it is seen that there have been many deviations from the averages in especially recent years. This situation is also reflected in the 2020-2022 Turkey climate reports prepared by the Meteorology General Directorate. When Turkey's climate reports of the last three years are examined, large deviations and significant irregularities in temperature and precipitation data stand out. In addition to floods and droughts that occur due to fluctuations in the precipitation regime, there is also an increase in extreme meteorological weather events such as tornadoes, hurricanes and storms. Risks from climate change have economic and human consequences. In addition to extreme meteorological weather events, temperatures and precipitation different from the average directly affect the income of companies operating in different sectors. This situation is great importance for companies operating depending on weather conditions. This makes climate risk management mandatory for companies. The purpose of the research is to carry out risk management of companies affected by risks related to weather events through future contracts, options and swap contracts. In this context, modeling and examples of derivative instruments that companies can use are included in the research.